بهترین راه جلوگیری از ماندن جای آکنه این است: جوش ها را نکنید یا نترکانید. جراحتی که با ناخن یا هر شی تیز استریل نشده دیگر در پوست ایجاد می کنید ، بد است. متخصص پوست تنها کسی است که باید یک سیاه سر را بیرون بیاورد یا برای کمک به برطرف شدن سریع تر یک ضایعه التهابی ، کورتیزون به آن تزریق کند.

وقتی یک ضایعه آکنه مجروح شد ، بهبود آن مدت بیشتری طول می کشد و احتمال ماندن جای آن بیشتر خواهد بود ، البته حتی ضایعاتی که مجروح نشده اند هفته ها یا ماه ها طول می کشد تا از بین بروند و حتی لک های سرخ یا قهوه ای برجا می گذارند. این دیگر تقصیر شما نیست چون آن را نکنده اید.

دلیل معمولا این است که پوست شما از لحاظ ژنتیکی بیشتر مستعد تشکیل جای آکنه یا بیش رنگدانگی (هیپرپیگمانتاسیون) است. به طور کلی ، انواع مختلف پوست در مدت بیرون ریزی آکنه و پس از آن واکنشی متفاوتی به آکنه نشان می دهند. بیرون ریزی ها در بعضی افراد طولانی تر است تا در دیگران و در بعضی ها تا ماه ها پس از ناپدید شدن ضایعه آکنه ، لکه های سرخ یا قهوه ای می ماند. این موضوع به چند عامل مربوط است که فقط بعضی از آن ها مانند نوع پوست و ژنتیک شناخته شده اند.

افرادی که پوست روشن تر دارند اغلب از لکه های سرخی که مدت ها می ماند تا یا از بین برود یا قهوه ای شود شکایت دارند ، در حالی که در کسانی که پوست گندمگون یا تیره تر دارند ، وقتی آکنه بالاخره از بین می رود ابتدا مقدار رنگدانه افزایش می یابد. در بسیاری از افراد هر دو نوع با هم دیده می شود.

نکته مثبت در مورد این لکه های سرخ و قهوه ای که از ضایعات آکنه می مانند این است که واقعا جای آکنه نیستند. بنابراین لکه ها اگر با جای آکنه ، که به شکل فرورفتگی پوست یا تغییر بافت پوست دیده می شود همراه نباشند ، معمولا به تدریج از بین می روند یا به مرور زمان تا حد زیادی روشن می شوند ، یا می توان با درمان از بین رفتن آن ها تسریع کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: