لوازم آرایش چرب و غلیظ یاخته های فولیکول ها را تغییر می دهند و این یاخته ها آسان تر به یکدیگر می چسبند و انسدادی ایجاد می کنند که مرحله آغازین شروع جوش است. گرایشی همه گیر و ادامه دار به هر چیز بدون چربی راهی است برای جلوگیری از آکنه ؛ البته انواع مختلف روغن ها در محصولات آرایشی یافت می شوند که ممکن است آکنه را بدتر کنند یا نکنند.

بعضی روغن ها/چربی ها/لیپید ها به طور طبیعی در پوست هستند و آن را سالم نگه می دارند و به حفظ کارکردهای مهمی کمک می کنند که از جمله آن ها حصاری است که پوست در برابر تهاجم های جهانی بیرونی ایجاد می کند. این حفاظت شامل کمک به کارکرد پوست به عنوان حصار کارآمد است ، یعنی پوست به نحوی کارآمد مانع نفود باکتری ها به پوست می شود ، از هدررفتن آب پوست جلوگیری می کند و نگهداری آب را درون پوست بهبود می بخشد تا پوست سالم و با طراوت بماند. بسیاری از شرکت ها محصولاتی ساخته اند که دارای این لیپیدهای ضروری هستند تا پوست نه تنها سالم بماند ، بلکه زیبایی آن حفظ شود. چربی های مسئله ساز بعضی از آن هایی اند که از غدد مولد چربی تولید می شوند یا بعضی انواع سنگین تر چربی مانند روغن معدنی هستند. این چربی ها به پوست حالتی براق می دهند و آکنه را تشدید می کنند. اکنون بسیاری از محصولات از لحظه توانایی آن ها در ایجاد یا تشدید آکنه تحت آزمون های خاص قرار می گیرند که فقط در آزمایشگاه ها و روی انسان اجرا می شود. این محصولات پس از گذراندن آزمون ها ، برچسب غیر کومدوزا یا غیر آکنه زا می گیرند.

بسیاری از محصولات کنترل آکنه در واقع محصولات کنترل چربی غدد مولد چربی هستند. متاسفانه یک نتیجه منفی آزمودن واحدی های مختلف تولید مواد این است که نتایج یکدست نیست ، یعنی واحد مربوط به ماده ای که شما استفاده می کنید ممکن است کمابیش کومدوزا باشد. همچنین ، کومدوزایی بالقوه دقیق هر محصول مشخص نمی شود. در نظر گرفتن تمام برهمکنشها با تمام اجزای کومدوزا یا غیر کومدوزایی که در مخلوط نهایی محصول قرار دارد امکان پذیر است. ناچارید پوست خودتان را نگاه کنید و ببینید بعضی محصولات را چگونه تحمل می کند. فقط دانستن اجزای یک محصول برای پیش بینی دقیق آکنه زایی آن کافی نخواهد بود. ویژگی های فیزیکی محصول ، مانند چگالی و روغنی بودن نیز پیشگوی واکنش آکنه زا نیستند. و در آخر ، برای سردرگمی بیشتر یادآوری می کنم که لوازم آرایشی که فاقد عوامل کومدوزا هستند ، برای غیر کومدوزا بودن تضمین نمی شوند!

هنگام توصیه لوازم آرایش به بیماران مستعد آکنه می کوشم رهنمودهایی به آن ها بدهم که با کمک آن خودشان تصمیم بگیرند کدام محصولات برایشان بهترین است. کار را سخت نکنید : محصولاتی برگزینید که تعداد اجزای تشکیل دهنده آن ها 10 یا کمتر باشد. در انتخاب کرم پودر بروید سراغ پودرهای غیر فشرده چون آن ها به جذب چربی اضافی از پوست کمک می کنند. اگر از کرم پودر مایع استفاده می کنید ، کرم پودرهایی انتخاب کنید که پایه سیلیکون (دیمتیکون ، سیکلومتیکون) دارند ، چون این ماده به راحتی روی پوست می نشیند و بدون چربی ، غیر آکنه زا و غیر کومدوزاست. از لوازم آرایش دارای رنگدانه های سرخ D&C بپرهیزید چون این ها بسیار کومدوزا هستند. یافتن روژگونه بدون رنگدانه های سرخ D&C دشوار است.

در آخر اینکه ، تصور نکنید چون محصولی طبیعی است برای پوست شما بهتر است. واژه طبیعی تعریف نشده و کنترل نشده است و حتی محصولاتی که برچسب کاملا طبیعی دارند ممکن است اجزایی کومدوزا یا آکنه زا داشته باشند.

بسیاری از درمان های آکنه خشک کننده یا تحریک کننده پوست هستند. در چنین مواردی مصرف یک مرطوب کننده نرم تر یا کرمی تر توصیه می شود ، به خصوص شب ها پیش از خواب ، چون شب ها وقتی خواب هستید بیرون رفتن آب از پوست افزایش می یابد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: