در بسیاری از مردم به نظر می رسد هر بار جوش دوباره برمی گردد، ضایعات آکنه در همان نقطه یا نقاط عود می کنند. این وضعیت در زنان مبنایی ماهانه دارد که اغلب با خونروی ماهانه همزمان است. در دیگران به نظر می رسد رویدادی تصادفی باشد.

حرف های یک فرد مبتلا

من پرستار هستم و وقتی سرکارم هستم مدام با گوشی تلفن حرف می زنم. این تلفن در ایستگاه پرستارها مشترک است و می دانم هر قدر آن را با الکل تمیز کنم کافی نیست. فکر نمی کنم اتفاقی باشد که طرف راست صورت من که گوشی با پوستم در تماس است دچار آکنه است. این ناحیه حالا شروع به تغییر رنگ کرده است و جای آکنه در آن می ماند.

وقتی آکنه به طور منظم در همان نقطه قبل عود می کند ، چند توضیح می شود برای آن داد. ممکن است ضعفی در دیواره فولیکولی آن نقطه باشد که مدام سبب آکنه می شود. ممکن است نوسان های هورمونی موضعی نیز در پوست وجود داشته باشد. بعضی افراد یک نقطه از پوست خود را دائم لمس می کنند و این تماس دائم نیز می تواند عامل آکنه در همان نقطه باشد. آلودگی از تماس با گوشی تلفن یا ماده دیگر به ندرت سبب آکنه عود کننده می شود.

ممکن است اگر یک شیئی دوره های زمانی طولانی روی پوست بماند ، انسداد یا رطوبت و تحریک ایجاد شود ؛ البته آکنه مسری نیست چون باکتری های عامل آکنه نوع التهابی در عمق قاعده فولیکول قرار دارد و به لایه های بالایی پوست دسترسی ندارد که از آنجا منتقل شود. البته انواع دیگر عفونت باکتریایی مانند عفونت استافیلوکوکی یا عفونت استرپتوکوکی ، حداقل به طور فرضی ، می توانند منتقل شوند و بثوارتی ایجاد کنند که شبیه آکنه است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: