چون آکنه اغلب یک ناراحتی مزمن پوستی است که تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و بیرونی قرار دارد ، نه داروهای خوراکی و نه داروهای موضعی مشخصا نمی توانند آن را درمان کنند. داروها البته بر چگونگی فعالیت آکنه و مقدار درمانی که در طول زمان لازم است اثری عمیق دارند.

دست کم یک سوم افرادی که ایزوترتینویین خوراکی مصرف کرده اند در سه سال اول پس از درمان یک بازگشت آکنه خواهند داشت. چون هم میزان سبوم و هم میزان P . acnes پس از پایان دوره ایزوترتینویین خوراکی دوباره افزایش خواهد یافت ، در بعضی افراد آکنه ممکن است پس از این دوره درمانی موثر دوباره عود کند. در اکثر موارد ، آنتی بیوتیک های خوراکی یا یک دوره دوم درمان با ایزوترتینویین را می توان پس از یک وقفه 2 ماهه انجام داد. البته ، در مواردی که عود آکنه بلافاصله پس از پایان یک دوره درمان رخ می دهد ، ارزیابی و بررسی بیشتری برای تعیین نقش احتمالی تاثیرهای هورمونی ضروری است ؛ به این معنی که راه های دیگر نیز باید به جای درمان با ایزوترتینویین خوراکی یا علاوه بر آن در نظر گرفته شوند.

دوره معمول مصرف ایزوترتینویین خوراکی چه مدت است؟

اثر ایزوترتینویین خوراکی ، به خصوص در آکنه نودولی کیستی شدید ، بسیار چشمگیر است. اکثر موارد آکنه شدید به یک دوره درمان 4 تا 6 ماهه پاسخ می دهند. به طور کلی ، پوستول ها زودتر از پاپول ها یا نودول ها شفا می یابند. همچنین ، ضایعات روی صورت ، بازوها و پاها زودتر از ضایعات روی پشت و سینه به درمان پاسخ می دهند. در مواردی ، درمان با یک دز پایین دارو آغاز می شود تا به پوست کمک کند با دارو سازش یابد و بعد در ماه های بعدی دز دارو افزایش داده می شود.

آیا پیش از بهتر شدن بدتر می شوم؟ پس از چه مدت نتیجه را خواهم دید؟

در بعضی موارد در نخستین ماه پس از شروع آکوتان ، یک تشدید آکنه رخ می دهد. برای این تشدید کارهایی می شود کرد. گاهی یک دوره کوتاه پردنیزون برای کم کردن التهاب و جلوگیری از تشدیدی که ممکن است با آن همراه باشد تجویز می شود. در اکثر موارد ، البته ، با یک دز پایین شروع می کنیم و به تدریج طی یک تا دو ماه که بیمار به دارو سازش می یابد آن را افزایش می دهیم.

به طور کلی حدود 1 تا 2 ماه پس از آغاز درمان می توان واقعا نتایج را دید. یعنی در این زمان ضایعات جدید باید کمتر باشد یا اصلا نباشد ، و ضایعاتی که پدیدار می شوند باید کوچک تر باشند و زودتر برطرف شوند. نتایج حداقل چند ماه تا چند سال پس از پایان درمان ماندگار است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: