ایزوترتینویین خوراکی به دلیل بعضی اثرهای جانبی که همراه دارد دارویی بسیار بحث برانگیز شده است. در کنگره آمریکا و جاهای دیگر تلاش هایی برای خارج کردن این دارو از بازار شده است. با اینکه بعضی از اثرهای جانبی این دارو می تواند فاجعه بار باشد، پایش دقیق بیمارانی که این دارو را مصرف می کنند می تواند مانع بدترین واکنش های منفی بالقوه به این دارو باشد. در حال حاضر هیچ داروی دیگری در دسترس نیست که بتواند آکنه بد شکل کننده و ایجاد کننده جای آکنه را درمان و اغلب به کلی پاک کند. بسیاری از افراد درمان با ایزوترتینویین را نجات دهنده زندگی خود می دانند. اگر مشاوره و پایش درست بیماران انجام شود ، ایزوترتینویین خوراکی واقعا درمانی معجزه آسا برای بسیاری از کسانی است که دچار آکنه شدید و ایجاد کننده جای آکنه هستند.

حرف های یک فرد مبتلا

وقتی این دارو را شروع کردم مدتی طول کشید تا متوجه تغییری شوم. نخستین چیزی که حس کردم این بود که پوستم جمع و خشک شده است ، به خصوص لب هایم. دارو را با دز پایین شروع کرده بودم تا با اثرهای آن سازش پیدا کنم. در آکنه ام هیچ تغییر فوری ندیدم ، اما حداقل بدتر نشد. متوقف شدن تمام درمان های دیگری که مدتی بود استفاده می کردم نیز آسایشی بزرگ بود. واقعا از آن برنامه روزانه که دیگر فایده ای هم نداشت خسته شده بودم.

یک قرص را روزی دوبار خوردن آسان بود ، کمی نگران بعضی اثرهای جانبی بودم ، به خصوص خشکی زیاد و اینکه موهایم ممکن بود بریزد. از فکر آزمایش خون ماهانه هم ناراحت می شدم. واقعا از آمپول نفرت دارم.

ماه دوم کمی آسان تر بود. کم کم متوجه بهبودی می شدم و به طور منظم از مرطوب کننده استفاده می کردم. الکل مصرف نمی کردم و هر روز ضدآفتاب می زدم. سردرد یا درد مفصل یا ریزش مو نداشتم ، اما انگار گاهی تنم دردناک بود ، به خصوص پس از تمرین ورزش سنگین.

در هر بار مراجعه به دکترم ، او آزمایش های خون من و چگونگی روند درمان من را بررسی می کرد. وقتی به چند نفر از دوستانم گفتم در حال درمان با آکوتان هستم ، آن ها نیز تمایل یافتند برای خلاص شدن از شر آکنه همین درمان را شروع کنند. دوست داشتم آن ها نیز بهبودی آکنه خود را ببینند. البته یکی از دوستانم ناچار شد مصرف این دارو را متوقف کند چون واکنش واقعا بدی به آن نشان داد. این دوستم بسیار افسرده شد و مدتی به مدرسه نرفت. این اتفاق من را کمی ترساند ، اما حال من خوب بود و درمان را ادامه دادم. حتی در واقع حالم از قبل بهتر بود چون قیافه ام خیلی بهتر شده بود و به خود اعتماد بیشتری داشتم و دلم می خواست بیرون بروم و بیشتر معاشرت کنم. دیگر حس نمی کردم باید مثل قبل صورتم را پنهان کنم. البته همه چیز کامل نبود ؛ صورتم خشک بود و هنوز جای آکنه روی آن بود. اما بالاخره امید داشتم که این آکنه پایان می یابد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: