برخی پزشکان کاملا معتقدند که ایزوترتینویین خوراکی بسیار به ندرت ، اما غیر منتظره ، تغییرات خلقی مشخص ، افسردگی و اثرهای جانبی روانی چشمگیر دیگری ایجاد می کند. بسیار مهم است که این مسائل را با دکترتان در میان بگذارید و اگر در گذشته برای افسردگی یا اقدام به خودکشی تحت درمان بوده اید ، یا سابقه افسردگی در خانواده شما هست ، حتما پزشک خود را مطلع کنید.

درمان بلند مدت با رتینویید خوراکی گاهی با تغییرات استخوانی ، از جمله پوکی استخوان (اوستئوپوروزیس) و بیماری های دیگر بغرنج می شود. در یک مطالعه نتیجه گیری شد که از دست رفتن حجم استخوان نتیجه مستقیم اثر رتینوییدها بر استخوان بود. گزارش های دیگری حاکی از تغییرات استخوان ، مانند شکستگی های استخوان یا تاخیر در شفا بر اثر ایزوترتینویین خوراکی است. این تغییرات در بیمارانی که ، در مقایسه با ذر عادی درمان آکنه ، دزهای بالاتر دارو را مصرف می کنند یا در کسانی که دزهای بالا را در دوره های طولانی تر از معمول مصرف کرده اند ، دیده می شود. چند فرمولاسیون جدید ایزوترتینویین خوراکی در دست آزمایش است که کمتر تحت تاثیر غذا هستند و اثرهای جانبی کمتری از لحاظ خشکی پوست و چشم و دهان دارند و اثر بالقوه آن ها بر لیپیدها نیز کمتر است.

چون سوخت و ساز ایزوترتینویین خوراکی مانند الکل در کبد انجام می شود ، در دوره درمان با ایزوترتینویین خوراکی باید از الکل پرهیز کرد. از ناهنجاری های کارکرد کبد که می تواند با آکوتان ارتباط داشته باشد گزارش هایی در دست است ؛ اکثر این ناهنجاری ها پس از ادامه دارو یا پس از قطع مصرف دارو برطرف شده است. گزارش های چاپ شده در نشان دادن هر نوع آسیب ناشی از ایزوترتینویین به کبد تقریبا هم سخن بوده اند. البته هنوز آزمایش های منظم خون برای اطمینان از کارکرد نرمال کبد انجام می شود.

یک اثر جانبی گزارش شده دیگر ، کم شدن دید است که در مواردی حتی پس از توقف درمان ادامه داشته است. و در آخر اینکه کپسول آکوتان دارای پارابن است و بنابراین افرادی که به پارابن ها آلرژی دارند باید از مصرف ایزوترتینویین خوراکی بپرهیزند. برای آگاهی از فهرست کامل اثرهای جانبی و واکنش های بالقوه ، با پزشک خود یا شرکت دارویی تماس بگیرید. در وب سایت پیوست اطلاعات بیشتری در دسترس است

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: