علایم و نشانه ها

خارش شبانه • خط و نشان های ظریف و نامنظم برروی پوست

چرب توسط مایت هایی ایجاد می شود که مشاهده آنها بدون ذره بین تقریباً غیرممکن است. این عارضه باعث خارش شدیدی می گردد که معمولاً شب ها بدتر است. این آلودگی که در سراسر جهان و در میان همه گروه های اجتماعی و در سنین مختلف اتفاق می افتد، اغلب کل خانواده را در گیر می سازد. چرب یا گال از راه تماس بدنی نزدیک و در مواردی استفاده مشترک از لباس یا ملافه منتقل می شود.چرب سگی می تواند از سگ به انسان منتقل شود.

تشخیص

مایت های ترجیع می دهند در نواحی معینی از پوست مثل لای انگشتان، زیربغل، دورکمر، در حاشیه داخلی مچ ها، پشت آرنج ها، روی پاشنه ها، کف پاها، دور پستان ها و اعضاء تناسلی و روی کپل ها نقب بزند. نقبی که این موجودات در پوست می زنند شبیه خطوطی ظریف و نامنظم است .

پزشک ممکن است به جستجوی چنین نقب های پرداخته و با برداشتن یکی از مایت های موجود در انتهای این نقب ها تشخیص را به تأیید برساند.چرب هرچند خطرناک نیست اما بسیار آزارنده است.

درمان

درمان شامل برطرف کردن آلودگی است. چندین نوع کرم و لوسیون در دسترس هستند و معمولاً به تمام نقاط بدن از گردن به سمت پایین مالیده شده و به مدت 8 الی 10 ساعت روی پوست باقی می مانند.

دو داروی رایج عبارتنداز : کرم پرمترین 5 درصد (اکتیسین، الیمایت) یا لیندان (بیوول، کول، و سایر مارک ها). پزشک داروی مناسب را برایتان تجویز خواهد کرد. به دلیل بالا بودن میزان آلودگی، بهتر است همه اعضاء خانواده و شرکاء جنسی تحت درمان قرار گیرند حتی اگر علایمی از آلودگی وجود ندارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: