• جوش های قرمز رنگ مشخصی در محل گزیدگی • سردرد • تب و لرز • بدن درد • التهاب و درد مفصلی

علت نام گذاری این بیماری همه گیری است که در میان بچه ها منطقه لایم در ایالت کنتیکوت امریکا اتفاق افتاد. این بیماری توسط نوعس سازواره (اسپیروکت) و از طریق گونه هایی از کنه های بسیار ریز موسوم به کنه آهو به انسان منتقل می شود. از بهار تا پائیز، این کنه در سرتاسر ایالات متحده یافت می شودبه ویژه در سواحل شرقی و غربی و در ویسکانسین و مینسوتا.

تشخیص

تشخیص بیماری لایم دشوار است. زیرا علایم و نشانه های چند بیماری را تقلید می کند. اما معمولاً در محل گزش کنه نوعی جوش های سبیل مانند یا ناف دار مشاهده می شود (به تصویر رنگی بخش راهنمای بصری مراجعه شود) و در پی آن فرد دچار سردرد، لرز، تب، بدن درد و سفتی عضلات می گردد. گاهی اوقات ممکن است فرد اصلاً متوجه گزیدگی نشود. چند هفته تا چند ماه بعد شخص گزیده شده دچار فلج صورتیف التهاب مفصلی، نشانه های متعدد عصبی و گاهی تپش قلب و بلوک قلبی، یعنی اختلال در سیستم هدایت الکتریکی قلب می گردد.

پزشک ممکن است با درخواست آزمایش خون در پی آنتی بادی علیه این موجود بگردد. اما چنین آزمایشی همیشه نتیجه بخش نیست.

بیماری لایم تا چه حد جدی است ؟

در صورت تشخیص در مراحل ابتدایی بیماری را می توان با دارو درمان کرد. در صورت عدم درمان به موقع، عوارضی در مقابل، قلب و سیستم عصبی محیطی و مرکزی روی خواهد داد.

درمان

درمان شامل آنتی بیوتیک هایی مثل داکسی سایکلین یا آموکسی سیلین است. آسپیرین و سایر داروهای ضد التهاب می توانند به رفع التهاب مفصلی کمک کنند.

پیشگیری

هنگام عبور از پیشه زار یا علفزار، پوشیدن کفش، لباس روشن، شلوار بلند که پاچه های آن در جوراب فرورفته و پیراهن آستین بلند را فراموش نکنید. ازکرم های یا ترکیبات دافع کنه روی پوست یا لباس استفاده کنید.

هرچند وقت یکبار بدن خود و حیوانات دست آموز را از نظر وجود کنه مورد بررسی قرار دهید.اگر چنین حشره ای را پیدا کردید.با استفاده از یک موچین آن را بردارید کنه را از ناحیه گردن گرفته و مستقیماً به سمت خارج بکشید. خیلی دقیق و با نیروی ثابت کنه را از پوست جدا کنید اگر از هنگام چسبیدن کنه به پوست کمتر از 24 گذشته باشد، معمولاً عفونتی را در پی ندارد اما باز هم بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: