تحقیقات نشان می دهند بسیاری از روغن های مورد استفاده در آروماتراپی ، مثل اسطوخودوس و بابونه ، به افرادی که از استرس و اضطراب مزمن رنج می برند ، کمک می کند. در سراسر جهان مردم به خواص آرامبخشی رایحه ی اسطوخودوس اعتقاد دارند. این روغن فعالیت دستگاه عصبی سمپاتیک ، که مسئول علائم اضطراب و استرس مثل عرق کردن کف دست و بالا رفتن درجه حرارت بدن می باشد را کاهش می دهد.

اگر در استفاده از آروماتراپی سر رشته ندارید ، بهتر است برای شروع چند قطره از روغن های ضد اضطراب را در وان حمام خود بریزید . برای مثال اضافه کردن هفت قطره از روغن اسطوخودوس به وان حمام ، یکی از رایج ترین راه ها برای کاهش اضطراب و استرس بشمار می رود.

بهبود کیفیت خواب از آنجایی که بسیاری از روغن های مورد استفاده در آروماتراپی به بهبود استرس و اضطراب کمک می کنند ، موجب بهبود کیفیت خواب نیز می شوند. روغن هایی مثل اسطوخودوس ، بابونه ، رز و یلانگ یلانگ می توانند به درمان بی خوابی و اضطراب به هر دلیل کمک کنند. یک ساعت و یا زودتر از رفتن به رختخواب ، رایحه ی این روغن ها را در هوا پخش کنید . می توانید به این منظور از شمع استفاده نمایید. پخش کردن روغن های درمانی در هوا موجب آزاد شدن ذرات بسیار ریز شده که می توانید این ذرات را مستقیما تنفس کنید. ذرات از همین طریق وارد جریان خون و سپس مغز می شوند . از پنج تا 10 قطره از روغن های گیاهی برای ایجاد محیطی آرام و همچنین بوی خوش در اتاق خود استفاده نمایید.

بهبود مشکلات تنفسی برخی از روغن های گیاهی خواص ضد عفونی کننده دارند و می توانید از طریق این گیاهان هوا را از باکتری ها ، قارچ و عواملی که مسئول مشکلات تنفسی هستند ، پاک کنید. از جمله ی این مشکلات می توان به عطسه و یا سرفه اشاره کرد.

تحقیقات نشان می دهند استفاده از روغن مرکبات در آروماتراپی به سلامت کلی سیستم ایمنی بدن و کاهش مشکلات قارچی کمک می کند. روغن های گیاهی مناسب برای درمان افسردگی به همراه روغن مرکبات برای بهبود سلامت روانی ، از طریق تحریک سیستم بویایی ، موثر هستند .

علاوه بر انتشار روغن های درمانی در فضای خانه ، می توانید آنها را مستقیم از شیشه بو کنید و یا به گردن خود بزنید تا وارد جریان خون شوند . روغن های درمانی بسیار مفیدی برای انواع حساسیت ها و گلو درد و دیگر مشکلات تنفسی وجود دارند. روغن های مناسب برای درمان مشکلات سینوسی ، سرماخوردگی ، سرفه و آنفولانزا شامل اوکالیپتوس ، نعناع تند ، کندر ، رزماری ، مر ، لیمو ، پونه کوهی و درخت چای می شوند.

کمک به کنترل علایم و اثرات جانبی سرطان آروماتراپی توسط بسیاری از مبتلایان به سرطان ، برای پشتیبانی از دوره های درمانی ، کاهش استرس و درد و یا بهبود کلی وضع جسمی و روحی بکار گرفته می شود. در مبارزه با سرطان ، بیماران معمولا روش های مختلف درمانی ، مثل طب سوزنی ، مدیتیشن و ماساژ درمانی را امتحان می کنند. در راستای همین هدف ، آروماتراپی نیز ممکن است موثر واقع شود. بسیاری از روغن های درمانی در آروماتراپی قادر به کاهش علایم مرتبط با سرطان ، مثل حالت تهوع ، ضعف ، درد ، افسردگی و بی خوابی هستند. به این منظور می توانید از روغن های کندر ، زنجبیل ، اسطوخودوس ، گل شمعدانی ، رز ، شکوفه پرتقال و مریم گلی استفاده کنید.

کاهش درد و التهاب برای بهبود گرفتگی ماهیچه ها ، درد مفاصل ، بافت ملتهب و یا درد هایی مثل سردرد ، ترکیبی از روغن های آروماتراپی مفید خواهد بود . محبوب ترین روغن ها در بهبود درد ناشی از آرتروز ، زنجبیل ، مر ، زردچوبه و پرتغال هستند. شما می توانید از دیگر روغن ها در درمان انواع درد استفاده کنید . مثلا برای سردرد روغن های نعناع تند ، نعناع معمولی ، رزماری و کندر پیشنهاد می شوند.

کمک به کاهش ضعف و خستگی و افزایش هوشیاری طبق تحقیقات ، بیش از 40 درصد از بیمارانی که از افسردگی و خستگی روحی رنج میبرند ، آروماتراپی را بیش از هر درمان دیگری در حل مشکل خود موثر می دانند. با استفاده از روغن اسطوخودوس بیماران احساس خواب آلودگی بیشتر ، اما افزایش در آرامش خواهند داشت. روغن رزماری هم به افزایش هوشیاری و آرامش و کاهش استرس کمک می کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: