معمولا در قهوه ، چای و شکلات کافئین موجود است که مصرف بیش از حد آن می تواند عوارض داشته باشد.در این مقاله به برخی از عوارض جانبی کافئین اشاره خواهیم کرد.

این ماده در چای ، قهوه و نوشابه و شکلات موجود است. کافئین محرک روانی بسیار شایع است که بطور طبیعی در برگ ها ، لوبیا و دانه های بسیاری از گیاهان موجود است. از جمله اثرات آن بر روی سیستم عصبی دفع خواب آلودگی و بازگرداندن هوشیاری است. یک افزودنی محبوب در بسیاری از غذاها و حتی برخی از داروها نظیر داروهای ضد سردرد و سرکوب کننده اشتها است.

عوارض جانبی

مصرف کافئین در دوزهای بالا و دوره های زمانی طولانی در چای و قهوه بطور روزانه صورت می گیرد. این وضعیت نه تنها باعث اعتیاد بیش از حد به کافئین می گردد ، بلکه بیماری های روانی و فیزیکی مانند اضطراب ، بی قراری ، تحریک پذیری ، کشش عضلانی و اختلالات خواب ناشی از کافئین در فرد بروز پیدا می کند. از جمله اثرات منفی آن بر بدن شامل حملات اضطراب و وحشت است که با تپش قلب همراه خواهد بود.همچنین گزارش شده است که نوع مزمن آن ممکن است با افسردگی ، سرگیجه ، سردرد و ناتوانی جنسی در مردان همراه باشد. در قسمت پایین انواع مختلفی از عوارض جانبی مصرف کافئین را مورد اشاره قرار خواهیم داد.

دستگاه گوارش

ـ ناراحتی دستگاه گوارش ـ یبوست ـ اسهال ـ حالت تهوع ـ استفراغ ـ گرفتگی

روانپزشکی

ـ گیجی ـ اضطراب ـ افسردگی خفیف ـ خستگی

سیستم عصبی

ـ عصبانیت ـ کج خلقی ـ بی قراری ـ وحشت زدگی

قلبی و عروقی ـ افزایش ضربان قلب ـ فشار خون بالا ـ سفتی آئورت ـ بیماران با فشار خون بالا

غدد درون ریز

ـ کاهش حساسیت به انسولین ـ بالا بردن سطح اپی نفرین

کلیه ـ افزایش جریان ادرار ـ افزایش کلیرانس کراتینین ـ افزایش سدیم و دفع کلسیم

کافئین و بارداری

ـ افزایش شانس سقط جنین ـ انقباض عروق خونی جفت

از دیگر عوارض جانبی در زنان عبارت است از وقوع بیماری های پستان فیبروکیستیک که ارتباط مستقیم با مصرف روزانه کافئین دارد. مشاهده شده است که زنانی که بیش از حد قهوه می نوشند یا شکلات می خورند سندرم پیش از قاعدگی را بیشتر از دیگران تجربه خواهند کرد. که این امر منجر به سردرد ، نفخ و درد شکم خواهد شد.

کافئین بیش از حد در کودکان می تواند به چاقی ، اضافه وزن ، کم آبی ، ناراحتی معده ، عصبانیت و مشکل در تمرکز منجر گردد.با این حال کاهش ناگهانی مصرف کافئین می تواند با یبوست و سردرد ضربان دار همراه باشد. بنابراین بهترین اقدام محدود کردن مصرف کافئین است و هنگامی که در حد اعتدال مصرف گردد سرعت سوخت و ساز بدن و تجزیه چربی افزایش می یابد در نتیجه از اسیدهای چرب آزاد شده در تولید انرژی در طول ورزش استفاده می گردد.همچنین استقامت افزایش یافته و به مبارزه با بیماری هایی مانند دیابت و بیماری پارکینسون می پردازد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: