پریدن چشم یک نوع انقباض آزار دهنده است. اما چه عواملی باعث پرش پلک یا چشم می شوند؟

پریدن چشم اساسا اسپاسم ناشی از یک عصب در عضله چشم است که تحت استرس قرار گرفته است. پلک ها بسیار ظریف هستند بنابراین عضلات مستعد ابتلا به انواع مختلفی از عوارض هستند. معمولا پرش چشم خودش برطرف خواهد شد. اما اگر ارتعاشات پلک شما متوقف نشد سعی کنید دلیل آن را شناسایی کنید در اینصورت می توانید تغییراتی ایجاد کنید. در این مقاله برخی از دلایل متداول را که باعث پرش چشم خواهند شد مورد اشاره قرار می دهیم.

نوشیدن بیش از حد کافئین

عادت شما در نوشیدن قهوه می تواند یکی از دلایل پرش پلک بشمار آید. کافئین در افزایش ضربان قلب و سوخت و ساز بدن شما نقش دارد.همچنین سبب تحریک عضلات می گردد که این امر می تواند منجر به پرش پلک ها شود.نمی توان گفت که مقدار مشخصی از کافئین باعث پرش چشم می گردد اما در صورتی که در این رابطه نگران هستید می توانید مصرف آن را کاهش دهید.

استرس داشتن

بدن شما در مقابل استرس به شیوه های گوناگون واکنش نشان می دهد که پرش پلک یکی از آنهاست.این در واقع یک نشانه است که وجود چیزی برای بدن شما بیش از حد بوده است.پس اگر چنین است سعی در کشف چیزهایی داشته باشید که شما را مضطرب می کند و تلاش کنید تا شیوه زندگی خود را در رابطه با آن اصلاح کنید. مثلا ورزش یوگا به کاهش این مشکل کمک می کند.

آلرژی دارید

هنگامی که شما حساسیت دارید هیستامین را در سیستم بدنی شما آزاد می کند که این امر سبب واکنش بدن به شیوه های گوناگون می گردد. پرش جشم در این میان یک واکنش شایع است ، البته پف کردگی و خارش آن ناحیه را نیز می توان مشاهده کرد. سعی کنید از قطره چشمی هیستامین استفاده کنید تا بطور موقت پرش چشم را کاهش دهد.

به اندازه کافی نمی خوابید

پلک یکی از حساس ترین عضلات در بدن بشمار می آید بطوریکه کوچکترین عدم تعادل می تواند باعث پرش آن شود. زمانیکه چشم و عضلات آن احساس خستگی کنند امکان تکان های ناگهانی افزایش می یابد. سعی کنید حداقل 8 ساعت خواب در طی شبانه روز داشته باشید.

باید عینک خود را تغییر دهید

اگر پلک شما در حین خواندن یک کتاب یا کار با کامپیوتر شروع به پریدن می کند می تواند بدین معنا باشد که عینک شما باید تعویض شود و شاید شماره چشم شما تغییر کرده باشد. دلیل آن می تواند تلاش بسیار عضلات چشم برای تمرکز باشد. سعی کنید سریعا با متخصص چشم در این رابطه مشورت کنید.

ممکن است تومور داشته باشید

این یکی از غیرمعمول ترین دلایل می تواند بشمار آید. اگر هیچ یک از دلایل بالا کارآمد نبود نوبت به آزمایش خون می رسد مسلما یکسری آزمایشات صورت می گیرد تا به ارتباط مشکلات میان بینایی و مغز پی ببرند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: