خواب یکی از مهم ترین جنبه های زندگی سالم است. این امر به کنترل وزن ، کاهش خطر آسیب دیدگی و افزایش خلق و خو ، تقویت سیستم ایمنی بدن و حتی بهبود زندگی جنسی فرد کمک می کند. اما متاسفانه در دنیای شلوغ امروز بسیاری از افراد خواب کافی و راحت ندارند. در واقع با توجه به تحقیقات صورت گرفته توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها حدودا 40 میلیون نفر از اختلالات خواب مزمن طولانی مدت در ایلات متحده رنج می برند. اضطراب ، افکار غیرقابل توقف ، ناتوانی در خواب از جمله علائم تاثیرگذار در به خواب رفتن هستند.

مجله

اگر ذهن شما همانند یک مسابقه بدون کنترل در حال تلاش برای پیشی گرفتن است یک مجله در کنار تخت خود قرار دهید. زمانی که موجی از نگرانی ها به سمت شما هجوم آوردند شروع به نوشتن آنها کنید. پردازش احساسات می تواند به شما کمک کند و ذهن و بدن شما را آرام می کند. این امر به شما کمک خواهد کرد تا تمام افکار شبانه را بگونه ای ناخواسته خالی کرده و صبح فردا روز تازه ای را شروع خواهید کرد.

ساعت زنگ دار واقعی بخرید

هرچند که استفاده از تلفن همراه برای بیدار شدن از خواب امری بی ضرر بنظر می رسد اما در واقع باعث تشدید بی خوابی می شود. چند بار زنگ تلفن همراه خود را چک کرده اید یا از روی بی قراری نگاهی به صفحه آن انداخته اید؟ این امر بدون شک می تواند بسته شدن چشم ها و به خواب رفتن را به تاخیر بیندازد و برخی علت آن را در نور آبی رنگی که گوشی از خود متساعد می کند می بینند. سلول های چشم شما این نور را ذخیره کرده و با دیدن این نور به مغز شما سیگنا می فرستند که روز شده است و در نتیجه شما خواب کافی دریافت نخواهید کرد. پس بهتر است از ساعت های زنگ دار قدیمی که در بازار موجود است استفاده کنید.

آماده شدن برای خواب

پس از یک روز استرس زا و تحریک کننده مسلما مشکل است که بدن شما از حالت روشن بطور کلی خاموش شده و به خواب برود. توصیه می شود که تا یکساعت قبل از خواب سعی کنید به روش های گوناگون به بدن خود این آمادگی را بدهید. مثلا خواندن کتاب ، انجام مدیتیشن ، خواندن مجله و یا انجام هرکار دیگری که ذهن و بدن شما را برای خوابیدن آماده می کند، توصیه می شود.

ورزش کردن در طول روز

زمانی که خواب بهتری داریم مسلما انرژی بیشتری برای ورزش کردن خواهیم داشت. و ورزش کردن ما را به سمت خوابی راحت سوق می دهد پس می توان گفت اینها با هم در ارتباط اند. بهتر است با انجام تمرینات سبک روزانه کار خود را شروع کنید. مطالعات نشان می دهند که افزایش فعالیت بدنی منجر به کیفیت بهتر خواب می شوند.دلیل آن این است که ورزش نه تنها باعث تقویت ماهیچه ها شده بلکه ریتم هوشیاری را در طول شبانه روز تنظیم می کند. تمرینات تنفسی

یکی دیگر از گزینه ها که مورد توجه قرار گرفته است انجام تمرینات تنفسی است. این تکنیک باعث می شود که شما در کمتر از یک دقیقه به خواب روید.دستورالعمل زیر را دنبال کنید تا بتوانید خوابی راحت و عمیق را تجربه کنید.

بازدم بطور کامل از طریق دهان صورت گیرد و باید با صدا همراه باشد.

دهان خود را ببندید و از طریق بینی نفس بکشید و تا 4 بشمارید.

اکنون تعداد شمارش ها را تا 7 افزایش دهید.

بازدم از طریق دهان و باصدا تا شماره هشت انجام گیرد.

این یک نفس بود. در حال حاضر دوباره این روند را تکرار کنید و بطور کلی 4 تنفس به این شیوه داشته باشید.

نکته : مهم ترین بخش این تمرین نگه داشتن نفس بمدت 8 ثانیه است زیرا از این طریق اجازه می دهید که ریه ها پر شود از اکسیژن و آن در سراسر بدن شما می چرخد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: