معمولا برای پیش دیابت علایم و نشانه های خاصی وجود ندارد و ممکن است بیماری تشخیص داده نشود . اما به طور کلی برخی از علایم دیابت ، مثل احساس تشنگی شدید ، تکرر ادرار ، احساس خستگی و ضعف در بینایی ، را می توان در افراد مبتلا به پیش دیابت نیز مشاهده کرد .

در برخی افراد مبتلا به پیش دیابت پیدایش آکانتوز نیگریکانس ، بیماری پوستی که در آن یک یا چند ناحیه از پوست ضخیم و تیره می شود ، نیز ممکن است . این بیماری را می توان در نتیجه ی تولید بیش از حد انسولین در بدن دانست که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را نیز افزایش می دهد .

برخی از مبتلایان دو تا سه ساعت بعد از خوردن وعده ی غذایی واکنشی شبیه به کاهش قند خون را تجربه می کنند . این یعنی قند خون در شرایط پایین تر از حد نرمال ، یعنی سطح قند خون 70 و یا پایین تر ، قرار می گیرد . این مورد را می توان یکی از مهمترین نشانه های پیش دیابت ، گسترش و پیشرفت آن و نهایتا خطر ابتلا به دیابت دانست .

کاهش قند خون نیزعلایمی دارد که بسیار سریع پدیدار می شوند . این علام ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد . اما مهمترین نشانه های آن عبارت اند از : احساس خستگی و خواب آلودگی ، رنگ پریدگی چهره ، گیجی و گرسنگی و احساس سرگیجه و سبک سری .

بسیاری از تحقیقات احتمال بروز بیماری های کلیوی در افراد مبتلا به پیش دیابت را تایید می کنند . در بسیاری از مبتلایان به پیش دیابت و دیابت بیماری مزمن کلیه با درجه ی 3 و یا 4 مشاهده می شود . پزشکان معمولا به کسانی که دیابت و یا پیش دیابت دارند توصیه می کنند کلیه های خود را تحت آزمایش و بررسی قرار دهند و برعکس وجود پیش دیابت و دیابت در افراد با بیماری کلیه بسیار محتمل است .

چه عواملی پیش دیابت را بوجود می آورد ؟ بدن افراد مبتلا به پیش دیابت قند را به خوبی تجزیه نمی کند ، به همین دلیل هم قند به جای سوخت رسانی به سلول های ماهیچه و دیگر بافت های بدن ، وارد جریان خون و در همان جا انباشته می شود . بیشتر قند خون بدن را غذایی که می خوریم ، خصوصا مواد غذایی شیرین و کربوهیدرات ها ، تامین می کند . حین هضم غذا قند موجود در این مواد غذایی وارد جریان خون می شوند و سپس با کمک انسولین ، قند به سلول ها راه پیدا می کند و انرژی مورد نیاز آنها را تامین می نماید .

بنابراین هورمون انسولین مسئول کاهش قند خون شما می باشد . پس با ترشح انسولین توسط لوزالمعده ، قند خون کاهش می یابد . در افراد مبتلا به پیش دیابت ، این پروسه به درستی انجام نمی شود و به جای تامین انرژی ، قند در جریان خون فرد ذخیره و انباشته می گردد . در چنین شرایطی لوزالمعده انسولین کافی آزاد نمی کند و سلول ها نیز در برابر انسولین از خود مقاومت نشان می دهند .

محققان دریافته اند عواملی وجود دارد که میزان خطر ابتلا به پیش دیابت و دیابت را در فرد مشخص می نمایند .

سن

خطر پیشرفت پیش دیابت با افزایش سن ، بالا می رود . سن بالاتر از 45 محدوده خطر بحساب می آید . دلیل این موضوع را می توان کاهش تحرک جسمانی و افزایش وزن در این سنین دانست .

جنسیت

احتمال ابتلا و پیشرفت پیش دیابت در زنان ، 50 درصد بیش تر است.

نژاد مردم برخی از نژادها بیشتر در معرض خطر هستند ، مثلا افریقایی امریکایی ها ، اسپانیایی ها ، امریکایی هندی ها و آسیایی امریکایی ها بیشتر به پیش دیابت مبتلا می شوند .

قند خون ناشتا قند خون بین 100 تا 125 نشانه ای از پیش دیابت است .

فشار خون احتمال پیدایش پیش دیابت در افراد با فشار خون بالا بیشتر است .

کلسترول HDL اگر کلسترول HDL شما کمتر از 35 میلی گرم بر دسی لیتر و یا میزان تری گلیسیرید بالای 250 میلی گرم بر دسی لیتر باشد ، ابتلا به پیش دیابت و دیابت بسیار محتمل است .

وزن

شاخص توده ی بدنی بالای 25 و اضافه وزن ، خطر ابتلا به پیش دیابت را افزایش می دهد . هرچه چربی بافت های بدن ، خصوصا نواحی شکمی ، بیشتر باشد ، مقاومت سلول ها در برابر انسولین نیز بیشتر خواهد شد .

عدم تحرک نداشتن تحرک کافی خطر پیدایش پیش دیابت را افزایش می دهد . ورزش به کنترل وزن و استفاده ی صحیح بدن از گلوکز خون کمک می کند .

عوامل وراثتی در صورتی که بستگان درجه ی یک شما مبتلا به دیابت باشند ، امکان پیدایش این بیماری در بدن شما نیز بالا می رود .

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک بیماری است که علایمی همچون عادات ماهانه ی نامنظم ، رشد بی رویه ی موهای زائد و چاقی دارد . محققان کشف کرده اند این سندروم نیز پیدایش پیش دیابت را محتمل می سازد .

دیابت دوران بارداری یکی از عواملی که خطر ابتلا به پیش دیابت را افزایش می دهد ، دیابت بارداری و یا به دنیا آوردن نوزادی با اضافه وزن می باشد . پزشکان معتقدند در تمام طول زندگی افراد با سابقه ی دیابت بارداری ، خطر ابتلا به پیش دیابت و یا دیابت نوع 2 وجود دارد .

خواب مطالعات نشان می دهند اختلالات خواب ، مثل آپنه خواب ، سلول ها را نسبت به انسولین مقاوم می کند . در واقع 83 درصد از بیماران با دیابت نوع 2 از آپنه خواب ، که دلیل آن هنوز ناشناخته است ، رنج می برند . همچنین با بدتر شدن این اختلال ، میزان قند خون نیز افزایش می یابد . کسانی که شب ها بارها از خواب می پرند و یا شیف کاری آنها به دفعات تغییر می کند ، بیشتر در معرض خطر هستند .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: