من و همسرم عاشق یک خانه شدیم و به سرعت پیشنهاد خرید دادیم و یک هفته بعد از مرحله وارسی خانه متوجه شدیم که در اندازه مساحت خانه غلو شده است.

ما چون خیلی از خانه خوشمان امده بود از فروشنده تخفیف هم نگرفتیم. آن خانه را از آژانس مسکن در همسایگی مان خریدیم و وقتی چند سال بعد آن را فروختیم ۳۵/۰۰۰ دلار ضرر کردیم. اگر آنقدر در مورد خرید احساساتی نشده بودیم متحمل این ضرر نمی شدیم. بیشتر ما نیز یک چنین تجربه ای داشته ایم: ما یک خرید بزرگ انجام می دهیم سپس متوجه می شویم که چه اشتباهی انجام دادهایم. پشیمانی و ندامت تنها منحصر به خرید یک خانه نمی شود. تقریباً انجام هر کاری در وضعیتی که نظر عاطفی و احساسی تحریک شدهایم می تواند در نهایت به پشیمانی و ندامت در مورد آنها منجر شود. اگرچه زنان بازار خرید را در انحصار ندارند اما بخش نسبتاً بزرگی از آن، قلمرو آنان محسوب می شود. شاید یک تحریک احساسی باشد در موقع ازدواج یا خرید یک ماشین. هرچه که به ان بطور منطقی و واقع گرایانه فکر نکنید اغلب به انجام اشتباهی ختم می شود که در نهایت احساسی پشیمانی و ندامت خواهید کرد. در نظر گرفتن توصیه های آموزنده ذیل می تواند به شما کمک کند تا از انجام خریدهای احساسی بسیار زیادی جلوگیری نمایید.

توصیه های آموزنده

از یک دوست با تجربه یا عضوی با تجربه از خانواده خود کمک بگیرید.

قبل از یک خرید بزرگ از افرادی که در چنین مسیری بوده اند درخواست کمک نمایید. این بدین معنی نیست که شما باید توصیه آنها را دنبال کنید و یا اینکه دوباره از نو چرخ را بسازید. بعضی اوقات تجربیات انها میتواند به شما کمک کند تا از انجام یک اشتباه مالی بسیار بزرگ جلوگیری نمایید.

درخواست وام اوت کنید.

این کار بخصوصی در زمانی درست و مناسب است که در حالی خرید یک خانه، ماشین و یا سایر اقلام هستید و شخصی دیگری قرار است مقدار قابل توجهی پول از خرید شما دریافت کند. اگر میخواهید خرید مناسبی داشته باشید نباید در زمانی که فروشنده میخواهد، این کار را انجام دهید. بروید منزل، درباره آن فکر کنید و کمی تحقیق انجام دهید. گاهی اوقات تایم اوت برای شکستن رابطه احساسی کافی است و باعث می شود که شما احساس نگرانی برای انجام خرید نکنید و به شما فرصت میدهد که دریابید واقعاً به آن چیز نیاز دارید یا خیر، یکی از پرمنفعتترین تایم اوتهایی که من تا به حال داشته ام درباره خرید ماشینی بود که خیلی از آن خوشم آمده بود و در هنگام معامله تقریباً آن را خراب کردم. فروشنده بیشتر از آنچه که من تصمیم داشتم بپردازم از من میخواست بنابراین من هم نمایشگاه را ترک کردم با علم به اینکه این اخر معامله نیست و حتی اگر هم بود فروشنده های دیگری هم در شهر بودند. من به خانه رفتم و شب نشده او به من زنگ زد تا راجع به یک قیمت معقولی تر با هم مذاکره کنیم.

هرگز از حساب پس انداز یا سرمایه بازنشستگی خود برای خرید های احساسی برداشت نکنید.

این اشتباهی است که شما بطور حتم از ان پشیمان خواهید شد. خارج می کنید بلکه صدها (یا هزاران) دلار هم از دست می دهید در صورتی که اگر پول را آنجا گذاشته بودید این اتفاق نمی افتاد. اگر برای یک خرید گران و پرهزینه پس انداز کردهاید و فکر می کنید دقیقاً آنچه را که می خواهید پیدا کرده اید اگر یکی دو روز منتظر شوید تا مطمئن شوید احساسات، راننده شما نیست و شما راننده هستید هیچ لطمهای به شما نخواهد زد.

از سرمایه گذاری در مورد خرید های احساسی آگاه باشید.

اگر با عقل سلیم مشغول خرید هستید این اتفاق نمیافتد. قبل از خرج کردن فکر کنید که آیا این کار و پرداخت پول برای این کار ارزشی دارد یا خیر. زنی به ما گزارش داد که برای یک جاروبرقی ۴۰۰ دلاری که فروشنده به او نشان داده بود ۱۰۰۰ دلار پرداخت کرد. مشابه این درباره "هزینه های اضافی " که ناگهان بوجود میآیند مثل گارانتی های ارائه شده، ضمائم خاص و پیش پرداخت صدق می کند.

برای تحویل سریع جنس توافق نکنید و پیش پرداخت نپردازید.

این دو روش هایی هستند که برای جلوگیری از تأخیر شما در خرید یا فکر کردن مجدد درباره چیزی که میخواهید بخرید به فروشنده ها آموزش داده شده است. سپرده شما را به آنها متصل می کند تا برای دادن باقی هزینه و تحویل سریع تغییر عقیده ندهید.

روانشناسی 30 روز آزمایش رایگان در خانه را درک کنید.

بعد از اینکه آنها جنسی را حمل می کنند و مثلاً تردمیل جدید، تشک با بالش ماساژدهنده یا سیستم استریو را نصب می کنند آیا شما واقعاً میخواهید آن را باز کنید و پس بفرستید؟ البته نه. همینطور فروشنده. به همین دلیل است که آنها در گفتن اینکه اگر شما ۱۰۰ درصد راضی نیستید می توانید ان را پس بفرستید انقدر سریع هستند. شما متوجه می شوید که آنها هرگز نمی گویند ما می آییم و آن را پس می گیریم! بعنوان راه چاره نمایندگی های فروشی را پیدا کنید که جنسی را که شما در نظر دارید بخرید بفروشند. اگر نمایشگاهی وجود دارد بروید داخلی و چیزی را که می خواهید بخرید امتحان کنید سپس ان را بخرید.

حساب کنید که چند ساعت باید کار کنید تا برای خرید کالای مورد نظر خود پول بپردازید.

در کتاب پول شما یا زندگی شما (۱۹۹۲) جو دومینگو از و ویکی رابین نویسندگان این کتاب پیشنهاد می کنند به شما که حقوق ساعتی خود را حساب کنید و وقتی خریدی را در نظر می گیرید آن حقوق را به هزینه ان کالا تقسیم کنید تا مشخص شود چند ساعت طول خواهد کشید که آن مقدار پول را بدست آورید. وقتی آن را به این روش حساب کنید به احتمال زیاد از خرید آن صرفنظر خواهید کرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: