«لطفاً دوباره به این مشتری زنگ بزن، واقعاً آدم سرسختی است. او تو را نمی شناسد پس اگر تو به او زنگ بزنی شاید دیگر سؤالات خسته کننده اش را بپرسید».

اینجا چه اتفاقی افتاده است: شما به اندازه کافی با مشتریان سرسخت خودتان سروکله میزنید اما تلفن چای شرکت نیستید که بخواهید به مشتریان همکارانتان هم زنگ بزنید. میتوانید تنها او را راهنمائی کرده و پیشنهاداتی به او بدهید.

پاسخ: «چرا برایش یک ایمیل نمی فرستی؟ یا یک فکسی ؟ اگر من به او زنگ بزنم صورت خوشی ندارد».

هشدار: ارائه چند پیشنهاد بدون اینکه مجبور باشید مستقیما پاسخ منفی بدهید به طرف مقابل ثابت می کند که شما مایل به انجام درخواست او نیستید. چه دلیلی دارد آنها از شما کاری را بخواهند که هیچ تمایلی به انجامش ندارید؟

«یک سؤال دیگر هم دارم. یک دقیقه وقت داری»؟

اینجا چه اتفاقی افتاده است: همکارانتان در اتاقتان جمع شده اند و وقت شما را با سؤالهایشان گرفته اند. در چنین شرایطی فقط به خاطر اینکه از شرشان خلاص شوید می خواهید بگوئید: «کارهایتان را روی میز بگذارید، من همه را انجام میدهم». این کار را نکنید.

پاسخ: با همان مقدار اطلاعاتی که دارید کار کنید. بعداً با هم صحبت می کنیم.

هشدار: برای اینکه بتوانید به کارهایتان برسید و وقتتان را با انجام کارهای دیگران تلف نکنید باید کمی قاطع باشید.

«ممکن است برای آماده کردن سخنرانی ام به من کمک کنی؟ خیلی وقتت را نمیگیرم».

اینجا چه اتفاقی افتاده است: قبل از هر کمکی باید در مورد کار او، موضوع سخنرانی، نحوهٔ برگزاری سخنرانی و حضاری که در آنجا حضور دارند همه چیز را بدانید و اطلاعات کافی داشته باشید.

پاسخ: «من هیچ چیز از پروژه شما نمیدانم و وقت اضافه هم ندارم».

هشدار: هیچگاه با یاد گرفتن چیزهایی که ربطی به شما ندارد و بسیار هم وقت گیر است موافقت نکنید مگر اینکه دلیل محکم و مفیدی برای آن داشته باشید.

«چطور است هر دو با هم روی این پروژه کار کنیم»؟

اینجا چه اتفاقی افتاده است: وقتی با همکاری مواجه می شوید که بی مسئولیت است و میخواهد تحت عنوان شراکت بار مسئولیتهایش را روی دوش شما بگذارد، در پاسخ دادن به او کمی محتاط باشید.

پاسخ: «نه، به "امی" که با او کار می کنم». یا «احتمالاً با "تونی " کار کنم». یا «در حال حاضر هیچ کاری نمیتوانم انجام دهم».

هشدار: مجبور نیستید که بهانه های طولانی بیاورید و قطعا نمی خواهید کاری را انجام دهید که هیچ لذتی از انجام آن نمی برید.

«اگر به تو کمک کنم می توانیم به همراه هم یک کار حرفهای و عالی را ارائه دهیم.

اینجا چه اتفاقی افتاده است: سبک کاری افراد با هم متفاوت است. شما سریع و مؤثر کار می کنید و او بسیار آهسته و محکم. شما هیچ علاقه ای برای تغییر دادن سبک کاری خود ندارید. اگر خودتان کارهایتان را انجام دهید بازدهی بهتری خواهید داشت.

پاسخ: «از پیشنهادت ممنونم، اما خودم می توانم از عهده اش بر بیایم».

هشدار: از کار کردن با کسی که باعث می شود سرعت کارتان پایین بیاید خودداری کنید. اصلاً مهم نیست که چقدر به او علاقمندید و برایتان محترم است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: