یکی از سوالات مهمی که به ویژه از طرف مادران جوان مطرح می شود چگونگی و تعداد دفعات حمام کردن شیرخواران است. بعضی مادران معتقدند که باید نوزاد را کمتر حمام کرد و در این کار به قدری افراط می کنند که در مطب های متخصصین پوست و مو با نوزادانی عرق سوز شده مواجهیم ؛ از طرفی تعدادی از مادران چنان در حمام کردن نوزاد وسواس به خرج می دهند و با لیف و صابون به جانش می افتند که کودک دچار اگزمای پوستی می شود. از آن جا که شیرخواران زبان دفاع از خود را ندارند ، والدین باید از چگونگی شست و شوی صحیح آن ها اطلاعات کافی داشته باشند تا بتوانند از پوست ظریف و حساس آن ها محافظت کنند.

به طور کلی اگر شیرخواری پوست سالم داشته باشد بهتر است یک روز در میان حمام شود. لازم است یادآوری کنیم که اصولا پوست ظریف کودکان نیازی به لیف و کیسه ندارد و فقط کافی است مادر به آرامی دست خود را بر روی بدن نوزاد بکشد تا پوست او کاملا تمیز شود.

در مورد شیرخوارانی که دارای پوست خشک بوده یا احتمالا مبتلا به اگزمای سرشتی هستند ؛ بسیار مهم است که میزان حمام کردن کودک کم باشد. برای این کودکان ، هفته ای یک بار و در نهایت 2 بار حمام کافی است.

تاکید می کنیم برای شست و شوی بدن کودکان مبتلا به اگزما ، از هیچ شوینده ای استفاده نشود و تنها آب روان برای پاک کردن پوست لطیف این بچه ها کافی است.

لازم است پس از استحمام با یک حوله تمیز و فوق العاده لطیف بدن کودک خشک شود. این کار باید با ملایمت بسیار زیاد انجام شود تا پوست حساس کودکان صدمه ای نبیند.

آخرین کاری که باید بعد از استحمام انجام شود ، مرطوب کردن پوست کودک با استفاده از یک نرم کننده است. با این کار رطوبت پوست ، حفظ شده و از خشکی بیش از حد پوست جلوگیری می شود. یادتان باشد اگر کودک مبتلا به اگزما است حتما باید بعد از حمام بدنش را با مرطوب کننده آغشته کنید و اگر بپرسید بهترین مرطوب کننده برای این بچه ها چیست ؛ باید گفت که وازلین یا اوسرین بهترین مرطوب کننده است ؛ زیرا ضمن حفظ رطوبت ، پوست بدن این کودکان را شاداب می کند

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: