اگر عادت دارید که حین صحبت کردن دائما گوشه لب تان را با زبان تان لمس کنید ، احتمالا پس از مدتی گوشه لب تان زخم شود و به سوزش می افتد.

بعضی ها هم بر اثر کمبود برخی از ویتامین ها دچار این مشکل می شوند ؛ معمولا کمبود ویتامین B2 در بدن می تواند چنین التهابی را در گوشه دهان به وجود آورد.

پزشکان اعتقاد دارند که کمبود آهن در رژیم غذایی در افرادی که به کم خونی فقر آهن مبتلا هستند نیز چنین التهابی را به وجود می آورد.

کمبود روی در رژیم غذایی هم یکی دیگر از علل اصلی این بیماری است.

ولی علت اصلی چنین التهابی دست دندان نامناسب است. در حقیقت اگر ارتفاع دست دندان شما کوتاه شده باشد ، چنین رخدادی دور از انتظار نیست. ممکن است دست دندان شما در مراحل ساخت به صورت صحیح اندازه گیری نشده باشد و این مشکلات را به وجود آورده باشد و یا دست دندان شما بسیار قدیمی باشد و دندان های آن سایش پیدا کرده و ارتفاع خود را از دست داده باشند. در هر دو صورت در این شرایط شما بیش از اندازه دهان تان را می بندید.

البته کودکان و نوجوانان هم از این عارضه در امان نیستند ، وقتی فصل زمستان از راه می رسد و هوا سرد می شود ، کودکان در هوای سرد بیرون از منزل لب های شان را بیش از اندازه روی هم فشار می دهند و همین موضوع باعث (التهاب گوشه لب) می شود. کودکان معمولا با مکیدن گوشه لب خود اوضاع را بدتر هم می کنند.

فراموش نکنید مصرف برخی از داروها مثل (راکوتان) که این روزها برای درمان آکنه استفاده می شود هم می تواند باعث این دردسر شود.

همیشه پای یک قارچ در میان است

در التهاب گوشه دهان ، همیشه پای یک قارچ به نام (کاندیدا) در میان است. در واقع این التهاب در گوشه دهان شما پدید می آید که این قارچ روی آن رشد می کند.

قارچ کاندیدا بومی دهان هر انسانی است ولی در حالت عادی تعداد آن از مقدار مشخصی بیشتر نمی شود ولی در این شرایط تعداد این قارچ ها در گوشه ی دهان شما افزایش پیدا کرده و دردسرهایی برای شما ایجاد می کنند. معمولا التهاب گوشه دهان در دو طرف به صورت هم زمان رویت می شود.

در موارد ساده فقط گوشه های لب ترک بر می دارد ولی در موارد پیشرفته حتی ممکن است که گوشه های دهان زخم و دچار خون ریزی شود. گاهی حتی این زخم ها دلمه می بندد و مشکلات و دردهایی را هنگام باز کردن دهان ایجاد خواهد کرد. نکته اصلی این است که اگر گوشه دهان شما بیش از حد فشرده شود ، این محل به دلیل رطوبت و تاریکی به محل مناسبی برای رشد قارچ تبدیل خواهد شد.

رابطه لب و لبو

گیاه چغندر سرشار از مواد قندی ، املاح معدنی مثل کلسیم و آهن است و این خاصیت در برگ آن بیشتر به چشم می خورد. آب لبو برای بهبود التهاب مثانه ، رفع یبوست و بیماری های پوستی و قارچی مصرف می شود. بو داده پوست بیخ لبو را می توان مانند قهوه دم کرده و نوشید.

لبو دارای ویتامین A به صورت جوهر زردک و انواع ویتامین های B و C بوده ، اشتها آور است و برگ قرمز آن به علت داشتن ویتامین های زیاد و کمی آرسنیک و روبیدیم بسیار مفید است. مصرف آن می تواند به سلامت پوست لب شما کمک کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: