شامپوها فرآورده هایی هستند که پس از مصرف، چربی های سطحی (ترشحات طبیعی پوست) چرک های ناشی از محیط ، و باقی مانده فرآورده های آرایشی و بهداشتی را از مو و پوست سر بدون آنکه اثر نامطلوبی داشته باشند پاک می کنند و بعد از شست و شو موی سر براق ، طبیعی ، بدون شوره و شکنندگی و از لحاظ فرم پذیری قابل کنترل باشد.

قبل از پیدایش شامپو به صورت امروزی ، مردم برای شست و شوی موها از صابون ، مواد گیاهی (سدر ، گل سر شور و کتیرا) و برخی مواد معدنی مانند خاک های سیلیسی استفاده می کردند. ولی صابون متداول ترین ماده جهت شست و شوی مو بوده و به همین علت اولین شامپو ها ، شامپوهای صابونی بوده اند. ولی کم کم با پیدایش پاک کننده های مصنوعی ، مخلوطی از صابون و پاک کننده و بالاخره پاک کننده های خالص عرضه شدند.

ارزیابی شامپوها

از خواص ضروری شامپو این است که ضمن ایجاد کف مناسب (از لحاظ کیفی و کمی) موها را تمیز ، حالت پذیر ، نرم و برق نماید و حساسیت روی بافت چشم و پوست نداشته باشد. یک شامپوی خوب باید خصوصیات زیر را دارا باشد:

کاربرد آسان و توزیع مناسب روی پوست سر داشته باشد.

مشخصات کف مانند سرعت تولید کف ، حجم کف ، حالت کف (رقیق یا کرمی بودن آن) ، پایداری کف ، سهولت شست و شوی کف را از بین موها و پوست سر مناسب باشد.

پس از مصرف شامپو ، موی مرطوب آسان شانه شود.

عطر آن ملایم باشد و ایجاد حساسیت نکند.

مدت خشک شدن مو پس از شست و شو زیاد نباشد.

موهای خشک حالت پذیری مناسب داشته باشند. موهای حالت یافته باید نرم ، براق ، صاف ، لغزنده و قابل کنترل باشد و همچنین در حالت خشک و مرطوب به راحتی شانه شود.

پس از شست و شو موها باید خوب روی یکدیگر قرار بگیرند و لخت و قابل کنترل باشند.

مو پس از مصرف شامپو جلوه ظاهری مناسب داشته باشد.

شامپو روی پوست و مو ایجاد حساسیت نکند.

یک شامپو باید قدرت پاک کنندگی ملایمی داشته باشد. شامپویی که کل چربی موها را بزداید شامپوی مطلوبی نیست.

پس از شست و شو ، موها الکتریسیته ساکن نداشته باشد یعنی موها حالت وز نداشته باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: