پیش گیری

‏برای پیش گیری از بروز اختلالات استخوانی ودیسک مهره ها، ضروری است که ‏از انجام کارهای شدید جهانی و بلند کردن اشیاء سنگین پرهیز کرد. برای ‏جابه جاکردن و یا برداشتن لوازم از سطح زمین بهتراست زانوها را نیز خم کرد و ازحالت نشسته اشیاء را برداشت. ورزش های مداوم ومنظم از قبیل پیاده روی، نرمش، دویدن، کوهنوردی و شنا در دوران جوانی سبب تقویت عضلات و استخوان ها واعصاب و دیسک کمر می شوند.

‏استعمال دخانیات یکی ازعوامل بسیاری ازبیماری ها، وبه ویژه دیسک کمر وسیاتیک است، زیرا نیکوتین شریان ها را تنگ می کند و این باعث کاهش مقدار اکسیژن مورد نیاز پاها و سایر نواحی بدن می شود. ازاین رو عدم استعمال دخانیات اکیدا توصیه می شود.

‏نشستن روی صندلی باید به گونه ای عمود باشدکه زاویه ای ارناحیه کمر تا شانه نسبت به بدن و صندلی ایجاد نشود و نباید به حالت شل و خمیده روی صندلی نشست.

‏درمان

‏در صورتی که بادکردگی و فتق دیسک در ناحیه جلو یا عقب مهره ها و نخاع شوکی در حد خفیف باشد، می توان با استراحت مطلق و نسبی، عدم انجام کارهای سنگین، استفاده از داروهای مسکن وضد التهاب، فیزیوتراپی و کشش و کمربند بیماری را بهبود بخشید و یا درمان کرد. اما در صورت شدید بودن آن، عمل جراحی یا بیهوشی برای ترمیم و یا برداشتن دیسک آسیب دیده در دستور کارقرار می گیرد.

‏درمان از طریق طب سنتی

‏مصرف روناس به همراه عسل و شنبلیله تا شیر بسزایی در درمان دیسک کمر و سیاتیک دارد. همچنین مصرف پرتقال با توت فرنگی، خرما، لیمو، والک، کرفس، ‏ترب سیاه، سیری شوید، بابونه، تخم ختمی، آبغوره، رب غوره ترشی غوره، خامه شیرین با عسل در تسکین درد کمر و سیاتیک مؤثر می باشند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: