اگرچه «صحبت کردن حین راه رفتن» مهم است ولی گاهی اوقات ممکن است باعث شود به خواندن و فکر کردن بسنده کنید و اقدامی در جهت رفع مشکلات نکنید. در اینجا رایج ترین موانع اقدامات رفتاری و روش غلبه بر آن ها را توضیح می دهم.

پیشرفت کم

گاهی اوقات مواجهات خیلی‌ آسان هستند.

همان طور که گفتم، شما می توانید از انتها و چیزهایی که از همه آزارنده تر هستند شروع کنید یا این کار را به تدریج انجام بدهید. اگر روش دوم را انتخاب کردید باید در هر مرحله مقداری ناراحت شوید. اگر مراحل خیلی آسان باشند، نیازی به بالا بردن تحمل خود حس نخواهید کرد. بنابراین بهتر است تکلیف ها ضمن سخت و چالش انگیز بودن، طاقت فرسا نباشند. همچنین برای اجتناب از ناراحتی، خود را فریب ندهید؛ برای مثال به الکل، مواد یا پرت کردن حوای رو نیاورید.

انجام ندادن یا نادیده گرفتن تکالیف

* مراقب باشید تکالیف طاقت فرسا نباشند.

* اگر مراحل مواجهه خیلی فاصله دار هستند، مراحل بینابین پیدا کنید.

* در عبور از مرحله ها عجله نکنید و مطمئن شوید اضطراب خود را به سطح قابل کنترل رسانده اید. دنبال پیشرفت منظم و تدریجی باشید.

* در مرحله آماده شدن و مواجهه از فنون خود یاری، مثلاً بازنگری و آرمیدگی، استفاده کنید.

واکنش افراطی در برابر ناراحتی از طریق تسلیم شدن

* دائماً به خودتان تذکر بدهید که قرار است برای بالا بردن تحمل خود، اضطراب را به جان بخرید.

* یادتان باشد فایده ای ندارد صبر کنید تا وضعیت ترسناک بعدی خود به خود پیش بیاید. بهتر است مهارت های جدید خود در زمینه کنار آمدن را تحت شرایط کنترل شده تمرین کنید - تمرین را در حالی که قدری اضطراب دارید، انجام بدهید.

* بفهمید فن مورد نظر دقیقاً چطور کار می کند و چرا حال شما را بهتر می کند.

چند نکته مهم در باب استفاده از فنون رفتاری

و بالاخره آخرین نکاتی که در مورد راهبردهای رفتاری باید بدانید عبارتند از :

از خطرات بیش از حد یا اعمال نامناسب اجتناب کنید.

کاری نکنید که خطر مصدومیت داشته باشد یا به دیگران لطمه بزند.

هدف تکالیف عملی، «موفقیت» نیست

هدف واقعی فنون رفتاری این است که با وضعیت های مشکل ساز مواجهه شوید تا ضمن آزمودن خود، تحمل ناراحتی خود را بالا ببرید. چیزهایی که از آنها می ترسید معمولاً اتفاق نمی افتند - هر چند گاهی اوقات بهتر است اتفاق بیفتند ! برای مثال، تا چند بار طرد نشوید نمی توانید به توانایی خود اعتماد کنید. راهبردها را تکرار کنید.

رفتارهای جدید وقتی مستقر می شوند که آنها را تکرار کنید. رفتار جدید را یک بار انجام ندهید آن رفتار را آن قدر تقویت کنید تا به طور طبیعی رخ بدهد. و بالاخره یادتان باشد «حرف زدن در حال راه رفتن»، بخش ضروری خود یاری می باشد. درمان شناختی - رفتاری، خیلی سریع تاثیر می گذارد و اثرات ماندگاری دارد چون فکر و رفتار را عوض می کند. این دو در کنار یکدیگر، اثر بخش ترین راه های غلبه بر اضطراب مشکل ساز هستند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: