فهرست زیر، ترس های معمول آدم ها در مورد وحشتزدگی و نحوه کنار آمدن با آنها را نشان می دهد.

* دیوانه شدن. یا فرق نشانه های اضطراب و روان پریشی را بشناسید یا معنای «دیوانه شدن» را مشخص کنید. آیا مشکل «خودانگاره» ایجاد می کند؛ آیا به خودتان می گویید «اگر دیوانه شوم، مردم مرا آدم عاجز و بدبختی در نظر می گیرند» یا نگران آسایش خود هستند و می گویید «اگر دیوانه شوم باید بقیه عمرم را در بیمارستان بگذرانم و این غیر قابل تحمل است؟»

* از دست دادن کنترل. دقیقاً مشخص کنید معنای «از دست دادن کنترل» چیست. چقدر احتمال دارد کنترل تان را به طور کامل از دست بدهید ؟ چه شواهدی در این باره دارید ؟ سعی کنید بفهمید برای «از دست دادن کنترل» چه معنایی قائل هستید. آیا از دست دادن کنترل به این معنا است که «آدم ضعیفی» هستید ؟

* خجالت کشیدن. این که در صورت وقوع حادثه نامحتمل وحشتزدگی و رفتار اجتناب ناشی از آن، مردم به شما توجه کرده و حتی از شما انتقاد کنند و شما خجالت بکشید، طبیعی است. پس، از خجالت کشیدن فاجعه نسازید - بلکه آن را ناخوشایند ولی قابل تحمل بدانید.

* غش کردن. منگی همراه وحشتزدگی می تواند شما را متقاعد کند که در آستانه غش کردن هستید. اما احتمال این که غش کنید تقریباً صفر است مگر آن که عامل دیگری باعث غش کردن شما شود. در این مواقع می توانید با نفس عمیق و آرام و با جابه جا شدن، خودتان را آرام کنید. همچنین بهتراست ترس های تان در مورد پیامد غش کردن و معنای غش کردن را بکاوید. گاهی اوقات نیز مشکلات خود انگاره ای دارید؛ برای مثال می گویید «اگر غش کنم دیگران فکر می کنند روان رنجور هستم و این ثابت می کند هستم». یا ناراحت می شوید؛ برای مثال می گوید «تحمل غش کردن را ندارم».

* احساس خفگی یا بند آمدن نفس. احساس خفگی محصول سفت شدن عضلات گردن و سینه است و رفع می شود. بدن بازتابی دارد که وقتی به آن اکسیژن کافب نمی رسد، آن را مجبور به تنفس می کند.

* حمله قلبی. بین حمله قلبی و حمله وحشتزدگی فرق بگذارید. درد حمله قلبی فشرده است، در وسط قفسه سینه حس می شود و تحرک، آن را تشدید کرده و استراحت آن را کم می کند. ولی درد حمله وحشتزدگی تند و تیز است و در قسمت فوقانی سینه حس می شود. استراحت موجب تشدید آن می شود. تحرک هم آن را تشدید می کند. معنای حمله قلبی را نیز می توانید مشخص کنید. آیا از آن ناراحت می شوید (برای مثال به خودتان می گویید تحمل درد و زمین گیر شدن را ندارم) یا از مردن می ترسید ؟

* مردن. تا آنجا که من می دانم تحقیقات نشان نمی دهند آدمی بر اثر حمله وحشتزدگی مرده باشد. اگر به حرف من اعتماد ندارید می توانید مشکلات تان درباره مردان را عمیقاً کند و کاو کنید. البته این بحث خیلی پیچیده است چون مردم به دلایل مختلفی از مرگ واهمه دارند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: