انسان ها ذاتا اجتماعی هستند و در زندگی روزمره تماس زیادی با انسان های دیگر دارند. این تماس ها در محیط کار، خانه و درجریان تفریح و سرگرمی رخ می دهند. به همین دلیل خیلی پیش می آید که در برخی از موقعیت های اجتماعی احساس کمرویی کنند. اکثر انسان ها ترجیح می دهند از چیزهایی که باعث می شوند دیگران نظری منفی درباره آنها داشته باشند، حذر کنند.

اما تعامل اجتماعی برای عده ای، سراسر اضطراب است. آنها بیش از حد نگران نظر دیگران راجع به خودشان هستند. این گروه فرض می کنند دیگران آنها را یکسره زیر نظر دارند. آنها می ترسند دیگران آنان را رد یا طرد کنند و تحقیر و شرمنده شوند. فاجعه سازی در این مورد باعث می شود دچار اضطراب عملکرد شوند و متقابلاً از وضعیت های اجتماعی اجتناب ورزند.

اضطراب اجتماعی می تواند به شئونات مختلف زندگی آدم ها لطمه بزند؛ از جمله می تواند کار، تحصیلات و فعالیت های اجتماعی آنها را تحت الشعاع قرار بدهد.

در اینجا رایج ترین ترس های اجتماعی را مثال می زنیم :

* انجام دادن عملی در جمع یا صحبت کردن در جمع * حرف زدن با جنس مخالف * تعامل با آدم های صاحب نفوذ * غذا خوردن در جمع * نوشتن در حضور دیگران * ادرار کردن در توالت عمومی * ارتباط با دیگران

شدیدترین نوع اضطراب اجتماعی، اضطراب اجتماعی فراگیر است که در هر موقعیت اجتماعی و محفلی پیش می آید. اما اضطراب اجتماعی گاهی اوقات به وضعیت های خاص مثلاً به امتحانات، روابط جنسی یا صحبت در جمع محدود می شود.

علت اضطراب اجتماعی چیست ؟

بیوشیمی

شواهد نشان می دهند اضطراب اجتماعی مولفه ژنتیکی دارد. کمرویی در اطفالی که هنوز چندان تحت تاثیر عوامل محیطی قرار نگرفته اند نیز دیده می شود. بی شک در اضطراب اجتماعی، انگیختگی زیاد هم دخالت دارد .

تکامل نیز در این که بعضی از آدم ها چطور رفتار دیگران را تفسیر می کنند و چرا سلطه پذیری یا گوشه گیری می کنند، نقش دارد. کمرویی به بقای انسان کمک می کند - زیرا انسان را از انجام دادن کارهایی که دیگران به دادن پاسخ های خطرناک وادار می کنند، باز می دارد. به هر حال بعضی از آدم های فطرتاً از بعضی چکاننده های محیطی، مثلاً از عصبانیت، انتقاد یا آبروریزی و محور توجه واقع شدن می ترسند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: