سرطان ریه

ریه، شش یا جگر سفید از اعضای اصلی بدن، و عبارت از دو توده اسفنجی و قابل ارتجاع است که درون سینه در طرفین قلب جا دارد. سالانه میلیون ها نفر در سراسر دنیا در اثر سرطان ریه جان می سپارند. در واقع، سرطان ریه (شش ها) به عنوان شایع ترین نوع سرطان مرگ زا در بین مردان و زنان دنیا است. شیوع این سرطان در سنین پنجاه و پنج و شصت و پنج سالگی در بالاترین میزان است. از آنجا که داخل نسج ریه ها، اعصاب حسی وجود ندارد درد ریوی نیز حاصل نمی شود. بیشتر افراد در طول ایامی که این سرطان در شش هایشان در حال تشکیل است از بروز آن اطلاع نخواهند داشت، و زمانی به این بیماری پی می برند که سرطان از طریق ریه بهسایر اعضای بدن منتقل شده و انسان در آستانه مرگ قرار می گیرد.

علل بروز

دخانیات، ارث، بیماری های انسدادی ریه و علل ناشناخته دیگر.

تشخیص بیماری

‏علائم بالینی : کاهش وزن، سرفه، تنگی نفس، خلط خونی، دردهای قفسه سینه، خشونت صدا و فلج دیافراگم، در بیشتر موارد سرطان شش ها علامت بالینی خاصی مشاهده نمی شود. ‏یا رادیولوژی، سی تی اسکن، نمونه برداری و آزمایشات بالینی می توان بیماری را تشخیص داد.

درمان

جراحی، شیمی درمانی، اشعه درمانی با توجه به مرحله بندی تومور و نظرات پزشک معالج ‏اشعه فی رمانی با توجه به مرحله بندی توصور و نظرات پزشک معالج.

‏پیش گیری

‏بهترین راه پیش گیری از سرطان ریه عدم استعمال هرنوع دخانیات و فاصله گرفتن ‏از افراد سیگاری است، زیرا حتی همنشینی با افراد سیگاری نیز می تواند سرطان ‏ریه ایجاد کند. از آنجایی که تعداد سیگار مصرفی در طی سال و طول زمان ‏مصرف دخانیات رابطه مستقیم با بروز سرطان ریه دارد، می توان به این نتیجه رسید که اگر فردی به پزشک مراجعه کند که بیش از پانزده سال سیگار، پیپف ‏قلیان و یا چپق کشیده باشد و از خشونت صدا، خلط خونی وکاهش وزن شکایت داشته باشد، پزشک باید ‏نسبت به بروز سرطان ریه در نامبرده مطمئن باشد، مگر آنکه تست ها و آزمایشات خلا‏ف آن را ثابت کند.

‏استفاده از دستگاه تصفیه کننده هوا با تجویز پزشک می تواند در پیشگیری ‏بیماری نقش داشته باشد.

درمان با طب سنتی

‏مصرف ویتامین C، هویج خام (تا 70% مؤثر است)، آب هویج با کمی عسل (هر ساعت یک قاشق)، برگ کلم، سالاد (سیر، اسفناج خام، هویج خام، برگ کلم و آب لیموی تازه)، استنشاق پیاز وسیر (روزی سه بار)، تنتور (سیرتازه وگزنه) روزی سه بار هر بار 10 قطره از آن، با کمی آب مک زده شود، شربت کلم بنفش با عسل، آب ترب سیاه یا سفیا با عسل (هرساعت 1 ‏قاشق کوچک)، آب شلغم با عسل (هر ساعت یک قاشق کوچک مک زده شود)، تنتور گیاه پاخری، تنتور برگ گیاه آسپیلیا، داروی ال اس پاریژیناس (تهیه شده از جلبک)، دم کرده چای، سویا، کلم چینی، اسفناج خام، کلم بروکلی، کدو تنبل، کدو سبز، سیب زمینی شیرین، زردالو، گیاهان سبز و نارنجی پر رنگ، هلوی توت فرنگی و موز در درمان بیماری بسیار مؤثرند.

‏پسته سرشار از ویتامین ای است و این ویتامین در بدن در مقابل انواع سرطان ها مصونیت ایجاد می کند. ماده گاما توکوفرول نوعی ویتامین ای است که باعث کاهش سرطان ریه می شود. این ماده در بادام زمینی،گردو، لوبیای سویا و روغن ذرت نیز یافت می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: