وقتی مواجهه تاثیری خود را شروع کرد و متوجه شدید بهتر از قبل می توانید با وضعیت های اجتماعی کنار بیایید، وقت بیشتری روی باورهایی که زیربنای اضطراب تان هستند، بگذارید : ببینید «خودتان» را چطور درجه بندی می کنید؛ چگونه باور کرده اید که نظر دیگران، فلان نکته را در مورد شما ثابت می کند؛ در زمینه عملکرد کامل و بی نقص، چه توقعاتی را به خودتان تحمیل کرده اید؛ نیازتان به تایید را بررسی کنید و غیره. قبلاً در مورد بعضی از این مشکلات، مثلاً مشکلات خود انگاره، صحبت کردم. حالا برخی از مشکلات زیر بنایی را بررسی خواهم کرد.

کنار آمدن با ترس های اجتماعی خاص

در اینجا در مورد مشکلات متداول تر مرتبط با اضطراب اجتماعی که در آنها باورهای اصلی مربوط به ناراحتی و خود انگاره وجود دارند، توصیه هایی خواهم کرد. * ترس از حمله وحشتزدگی. حملات وحشتزدگی می توانند اضطراب اجتماعی شما را تقویت کنند. در مورد نحوه کنار آمدن با حمله وحشتزدگی به فصل نوزدهم مراجعه کنید. * ترس از عصبانیت دیگران. اگر نگران از دست دادن کنترل خود هنگام رو به رو شدن با یک آدم عصبانی هستید : * وسوسه دفاع یا حمله متقابل را در خودتان مهار کنید. * به جای آن که به خودتان بگویید «حق ندارد» عصبانی شود یا «نباید عصبانی» شود، عصبانیت طرف مقابل را بپذیرید. * فراموش نکنید که خود طرف مقابل عصبانیتش را ایجاد می کند (هر چند در صورت لزوم می توانید به نقش داشتن خودتان در عصبانیت او نیز اعتراف کنید.) * یادتان باشد عصبانی شدن دیگری، چیزی را در مورد شخصیت شما ثابت نمی کند. * به خودتان تذکر بدهید که جلب تایید دیگری مطلوب است ولی ضروری نیست. اگر می خواهید به یک آدم عصبانی، واکنش مناسبی نشان بدهید : * به او گوش بدهید. * اگر اشتباه کردید، به آن اعتراف کنید و معذرت بخواهید. * در صورت لزوم حل مسئله را ا جرا کنید.

همچنین می توانید در کنار آمدن با عصبانیت دیگران از تجسم عقلانی - هیجانی استفاده کنید.

* ترس از تایید نشدن. برای غلبه برترس تان از نظ مردم، این طرز فکر را که «نیازمند تایید هستید و تایید نشدن «افتضاح» یا «غیر قابل تحمل» است، زیرا سوال ببرید. شرم ستیزی و خطر کردن نیز برای رویارویی با ترس از تایید نشدن مفید هستند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: