برخی از داروهای ضد افسردگی نیز می توانند به رفع وسواس های فکری و اجباری های عملی بعضی از آدم ها کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این داروها، به پزشک یا سایر متخصصان بهداشت روان مراجعه کنید.

1- سنجش مشکل

برای آشنایی با فرآیند سنجش، به فصل ششم مراجعه کنید. در این زمینه به طور مشخص اقدامات زیر را انجام بدهید :

* پیشینه مشکل تان را بررسی کنید. آیا همیشه وسواس فکری یا اجبار عملی داشته اید یا این خصوصیت از زمان خاصی شروع شده اند ؟ آیا اعضای خانواده تان سابقه وسواس فکری یا اجبار عملی داشته اند ؟

* مشکلات مرتبط با مشکل وسواس برای مثال افسردگی، سایر اضطراب ها و اختلالات عادتی مثل پرخوری، پول خرج کردن اجبار گون و موکنی را نیز بررسی کنید. ببینید آیا این موارد در اولویت هستند و آیا نیاز به کمک حرفه ای دارند یا خیر.

* آیا مشکلات هیجانی ثانوی دارید ؟ دنبال سرنخ های تحقیر خود، اضطراب مربوط به ناراحتی حاصل از مواجهه با ترس ها و ناامید شدن از بهبود باشید. اطلاعات لازم برای تهیه خط پایه را جمع آوری کنید

تهیه خط پایه، مهم ترین مرحله است. ابتدا ببینید در چه وضعیت هایی مضطرب می شوید. بهترین راه این است که دفتر یادداشت تهیه کنید. در دفتر یادداشت، این موارد را درج کنید :

* چکاننده های اضطراب؛ اشیاء؛ وضعیت ها، شرایط، اعمال (مثلا لمس کردن برخی اشیاء)، افکار یا تصوراتی (مثل «دستم کثیف است» یا «ممکن است آتش بگیرد») که شما را مضطرب می کنند.

* مناسکی که برای کم کردن اضطراب انجام می دهید.

2- تعلیم دادن به خود

برای آن که ماهیت مشکل تان، به ویژه فرق وسواس فکری با اجبار عملی را بفهمید، قسمت نخست این فصل را بخوانید. پی بردن به نحوه تشکیل وسواس های فکری و اجبارهای عملی و چگونگی تداوم یافتن آنها باعث می شود راحت تر بفهمید مراحل درمان چرا ضروری هستند و طرح خود درمانی مناسبی را طراحی کنید. 3- طراحی برنامه خود درمانی

اهداف تان را مشخص کنید

هدف کلی این است که مناسک را آنقدر کم کنید تا تاثیر آنها بر زندگی شما به حداقل برسد و اضطراب تان را قابل اداره کنید. یادتان باشد معالجة کامل، هدف واقع بینانه ای نیست چون نمی توانید مولفه زیست شناختی وسواس را از بین ببرید. در عوض سعی کنید تاثیر این مولفه را به حداقل برسانید. اطمینان حاصل کنید که اهداف تان مشخص و ملموس هستند. برای مثال سعی کنید هدف تام از این قرار باشد : «یک دفعه وارسی دقیق بخاری ها و رها کردن آنها» نه «غلبه کردن بر اعمال اجباری خود».

کنار آمدن موثر با وسواس های فکری و اجبارهای عملی معمولاً 9 تا 18 ماه طول می کشد؛ البته با وسواس فکری - اجبار عملی هستید، شدت آن چقدر است، ْیا مشکلات پیچیده کننده وجود دارند و در هفته چقدر روی خود درمانی، وقت می گذارید.

انگیزه خود برای کار روی مشکل را بالا ببرید

با بالا بردن انگیزش تان و پیش بینی موانع بالقوه، خودتان را برای یک خود درمانی موفق آماده کنید.

* فواید و ضررهای تغییر را بنویسید. اطمینان حاصل کنید که ضررهای عملی و واقعی وسواس فکری- اجبار عملی را نوشته اید (ضررهایی مثل «به زندگی زناشویی من فشار می آورد») نهضررهای «اخلاقی» آن را (مثل «من نباید چنین مشکلی داشته باشم»). در این مورد می توانید از فن محاسبه سودها استفاده کنید.

* تاثیر بلند مدت کم شدن نشانه های وسواس فکری - اجبار عملی خود بر اطرافیان تان را بررسی کنید. برای مثال، خانواده شما در برابر دل مشغولی شما با نظافت و ایمنی چه واکنشی نشان خواهد داد ؟

* به خودتان تذکر بدهید که اگرچه مناسک آرامش کوتاهی ایجاد می کنند ولی در بلند مدت تفکر وسواسی و اضطراب آور شما را تقویت می کنند. شهر «نابرده رنج گنج میسر نمی شود» را از یاد نبرید.

کنار آمدن با مشکلات ثانوی

آیا خودتان را به خاطر مشکل تان تحقیر می کنید ؟ خ ود پذیری نقش مهمی در زندگی مبتلایان به وسواس فکری - اجباری عملی دارد چون این آدم ها معمولاً خود را به خاطر خطور فکرهای کثیف به مغزشان و اعمال عجیب و غریب خود، تحقیر و سرزنش می کنند. برای توضیح بیشتر در مورد خود پذیری، به فصل دهم مراجعه کنید.

آیا در مورد برنامه خود درمانی مضطرب هستید ؟ فنون مفید برای درمان مشکلات ثانوی عبارتند از خود تحلیلی عقلانی ، آینده نگری و کنار آمدن ذهنی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: