همان طور که دیدید، انطباق، هدف اصلی خوددرمانی اضطراب پس از ضربه است. وقتی تجربه با جهان بینی تضاد دارد، بسیاری از آدم ها ادراک خود را عوض می کنند. به عبارت دیگر، رویداد یا تجربه را درباور خود جذب می کنند. آنها گاهی اوقات برای انجام دادن این کار به روش هایی مثل پرهیز از به یاد اوردن رویداد (یعنی دوری گزیدن از نشانه ها)، چارچوب بندی دوباره (یعنی مقصر دانستن خود به خاطر کتک خوردن) یا موجه دانستن تجربه یا رویداد («حتماً مستحق آن بودم») رو می آورند.

جذب به این دلیل بی فایده است که واقعیت را انکار می کند و شما را به خطر می اندازد. باور شما ممکن است مجدداً رد شود. همچنین جذب نمی گذارد از تجربه ها عبرت بگیرید و به خطرات توجه کنید.

از سوی دیگر، در انطباق، جهان بینی خود را با واقعیت هماهنگ می کنید.

در این بین مراقب انطباق شدید باشید چون باعث میشود از یک باور (مثلاً «دنیا سرای امنیت است و ه مه در آن قابل اعتماد هستند») به باور مقابل آن (مثلا «دنیا پراز خطر است و به هیچ کس نمی توان اعتماد کرد») گرایش پیدا کنید. ضمن این که انطباق شدید موجب تحریف واقعیت می شود و آثار تخریبی دارد چون بی اعتمادی کامل، دامنه زندگی را محدود کرده و حال و هوای آن را منفی می کند.

انطباق واقع بینانه درگرو بازنگری در مفروضاتی است که درباره خودمان، دیگران و دنیا داریم تا خطرات مان در مورد رویدادهای تلخ و ضربه ها، تلفیق و قابل تحمل شود

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
: امتیاز : 1 تعداد رای : 0
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: