شش تا ده ساعت خواب در شب برای اکثر آدم ها کافی است. میانگین آن نیز هفت ساعت و نیم است. هر چه سن شما بالاتر می رود، خواب تان کمتر می شود. البته این که چند ساعت خوابیده اید مهم نیست، مهم آن است که صبح با چه احساسی از خواب بیدار می شوید.

مردم گاهی اوقات بعد از یک ضربه روحی یا حادثه تلخ، چند شب نمی خوابند ولی بالاخره خواب، وجود آنها را فرا می گیرد. مهم آن است که کمبود خواب را جبران کنید. اگر یکی دو شب نخوابیده اید، یک خواب خوب می تواند کمبود خواب تان را جبران کند.

خواب چند مرحله دارد. تمام مراحل خواب مهم هستند و هر مرحله کار کرد ذهنی و جسمی خاصی دارد. برای مثال، خواب حرکت سریع چشم(REM) (که در آن چشم ها زیر پلک حرکت می کنند) با رویا دیدن و تسریع جریان خود مغز رابطه دارد. نظریه ای می گوید مغز در این مرحله خودش را مرمت می کند. مرحله مهم دیگر خواب غیر حرکت سریع چشم (non REM) یا خواب آرام است که بدون را ترمیم می کند.

اصول خواب خوابیدن

اکثر مشکلات خواب صرف نظر از عامل چکاننده آنها، با اصلاح برخی عادات رفع می شوند. این عادات می توانند رژیم غذایی، نحوه کنترل استرس، زمان خواب و بیداری و کارهایی که قبل از خوابیدن و بعد از خوابیدن انجام می دهید باشند. با رعایت توصیه های زیر می توانید شب ها خوب بخوابید.

از خواب آور بودن محیط مطمئن شوید

آیا تختخواب تان راحت است ؟ درجه حرارت اتاق تان را متعادل کنید سعی کنید نه یلی گرم باشد، نه خیلی سرد. اتاق خواب تان را تاریک کنید ولی نه آن قدر که نفهمید صحب شده است. نور و تاریکی نشانه هایی هستند که مغز به کمک آنها بدن را بیدار می کنند و می خواباند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: