* اگر ساعت خواب و بیداری شما منظم باشد بهتر می خوابید. هر شب، راس ساعت مقرر بخوابید و صبح ها راس ساعت مقرر بیدار شوید. ساعت را طوری تنظیم کنید که صبح ها راس ساعت مقرر بیدار شوید؛ صرف نظر از این که شب قبل خوابیده اید یا نخوابیده اید و صرف نظ از این که در تعطیلات به سر می برید یا نمی برید. خوب نیست تا دیر وقت بخوابید. روال روزمره خواب و بیداری خود را حفظ کنید.

* صبح زود بیدار شوید. هر چه روز شما طولانی تر باشد، شب ها سریع تر می خوابید.

* مدت زمانی را که قبل از خواب در رختخواب می گذرانید، کم کنید. تا کاملاً خواب تان نگرفته است روی تختخواب دراز نکشید. چرت صبح گاهی دربهترین حالت، یک خواب سبک و جسته گریخته محسوب می شود و خواب شب بعد را سخت می کند.

تنظیم های پیش از خواب

* در آستانه خواب، ورزش سنگین نکنید (چون تمدد اعصاب شما را از بین می برد). همچنین سعی کنید در مقابل تلویزیون به خواب نروید.

* مراقب مصرف کافئین خود باشید. بهتر است شش ساعت قبل از خواب، کافئین مصرف نکنید چون (الف) زمان خواب تان را به خاطر تحریک کنندگی به تعویق می اندازد و (ب) تعویق زمان خواب ممکن است باعث بیدار ماندن شما شود. البته تمام آدم ها یک جور نیستند.

* دو ساعت قبل از خواب، الکل مصرف نکنید و سیگار نکشید. مصرف الکل، خواب حرکت سریع چشم (REM) را سرکوب کرده و انتقال از یک مرحله به مرحله بعد را تسریع می کند. نیکوتین به عنوان محرک از کافئین هم قوی تر است و خواب شبانه را بیشتر به تعویق می اندازد. مجددا‌ این را روی خودتان آزمایش کنید. بعضی از آدم ها اوایل شب مقدار کمی الکل مصرف می کنند بدون آن که مشکل بی خوابی پیدا کنند.

* شکلات و برخی از پنیرها حاوی موادی هستند که انسان را بیدار نگه می دارند. اگر معتقدید فلان ماده غذایی بر خواب تان تاثیر منفی می گذارد، ان را از برنامه غذایی خود حذف کنید.

* آمادگی بدنی خود را حفظ کنید. سعی کنید موقع خواب، بدن تان را خسته کنید تا ذهن تان را. پیاده روی سبک انجام بدهید و دوش آب گرم بگیرید. تریپتوفان ال خواب افزار را به بدن تان وارد کنید. غلات و شیر، نان و عسل بخورید و شیر گرم بنوشید.

* ذهن خود را آماده کنید. قبل از خواب به استرس های لاینحل، مثلا به بگومگوها، بدبختی ها، عصبانیت ها و مشکلات حل نشده، فکر نکنید. حدوداً یک ساعت قبل از خواب جلوی هر گونه هیجان زدگی و خرد شدن اعصاب تان را بگیرید.

مناسک خواب داشته باشید. مناسک خواب، فرار رسیدن زمان «خواب» را یاد آوری می کنند. این مناسک می تواند قفل کردن درها، دوش آب گرم، شام سبک، مسواک زدن، پوشیدن لباس خواب، کوک کردن یا تنظیم ساعت و خاموش کردن لامپ ها باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: