تالاسمی (thalassemia)

تالاسمی یکی از بیماری های خونی شایع در نواحی مدیترانه و بعضی از نقاط ایران می باشد. این بیماری توارثی بوده و بسته به شدت آن عوارضی از کم خونی تا مرگ بیمار را به دنبال دارد. در این بیماری به دلیل تغییرات ژنتیکی سلول های بدن، گلبول های قرمز ساخته شده غیر طبیعی بوده و لذا توسط طحال از بین می روند.

در نتیجه علی رغم فعالیت خون سازی بیشتر استخوان های پهن بدن، فرد دچار کم خونی می شود. این بیماران اولین علائم خود را در سال های اولیه کودکی به صورت کم خونی نشان می دهند و سپس استخوان های صورت و پیشانی در اثر پرکاری حجیم می شوند. طحال این بیماران بزرگ می باشد، هر چند با برداشتن طحال تا حدی به آن ها کمک می شود اما درمان قطعی برای آن وجود ندارد. بهترین کار پیشگیری از تولد بیماران از طریق آزمایش خون قبل از ازدواج است.

*لوسمی یا سرطان خون (leukemia)

سرطان بدخیم و پیش رونده سلول های سفید موجود در خون و مغز استخوان می باشد ازدیاد سلول های سرطانی باعث کاهش تعداد سلول های قرمز و سفید طبیعی شده و در نتیجه ابتدا با علائم کم خونی و عفونت های متعدد در فرد ظاهر می شود. بر حسب طول دوره بیماری و نیز رده سلول هایی که در مغز استخوان درگیر می شوند 4 نوع سرطان خون دسته بندی شده است.

ALL,AML, CLL, CML دو دسته اولی در کودکان شایع تر بوده ولی کشنده می باشد و ظرف مدت چند هفته (اگر درمان صورت نگیرد) بیمار را از پای درمی آورد. تب، گلودرد، خونریزی از دهان و بینی جزء علائم آنهاست. CMLپیشرفت کندتری دارد، خستگی، کم خونی و درد شکم به علت بزرگ شدن اندازه طحال از علائم آن است. و معمولا ظرف مدت چند سال فرد را از پای در می آورد. CLL که اکثرا در مردان مسن به وجود می آید، علائمی شبیه CML دارد ولی طحال به اندازه آن ها بزرگ نمی شود. ادامه حیات این بیماران نیز چندین سال بیشتر نیست ولی در مواردی تا 20 سال هم می رسد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: