مغز و اعصاب

مغز خود را باید به عنوان اصلی ترین عضو اجرایی بدن در نظر بگیرید. شکل گیری و کنترل همه افکار و احساسات و عملا تمامی وظایف بدن و اعمال جسمانی شما توسط مغز صورت می گیرد. مغز شما در کنار طناب نخاعی، سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می دهند.

سیستم عصبی محیطی از طناب نخاعی سرچشمه می گیرد و تا نوک انگشتان دست و پای شما انشعاب پیدا می کند. اعصاب حسی، بی وقفه در حال جمع آوری اطلاعات از داخل و خارج بدن و ارسال پیام هایی به مغز شما می باشند.

مغز شما صدها تکانه الکتریکی از این شبکه عصبی دریافت می کند و همزمان با تفسیر این پیام ها، اطلاعات به دست آمده را به نقاط مختلف مغز به منظور نگهداری در حافظه می فرستد. سپس دستورالعمل هایی را بازپس می فرستد که تعیین کننده پاسخ مناسب انگشتان دست، پاها، دهان یا بخش دیگری از بدن شما می باشند. مغز با پردازش، دسته بندی، بایگانی و پاسخ به اطلاعات دریافتی، به جهان اطراف شما معنا می بخشد. شیوه مجزایی که مغز شما بر اساس آن این اعمال را انجام می دهد، شما را به موجودی منحصر به فرد بر روی کره زمین مبدل می سازد.

ساختارهای مغز

مغز شما از ساختارهای متعددی تشکیل شده که هر کدام عملکردهای ویژه ای دارند. در یک فرد سالم، همه این بخش ها در کنار هم به شیوه ای کارامد و در عین حال بی اندازه پیچیده کار می کنند. اگر چه دانشمندان هنوز در حال کشف اطلاعات پایه ای در مورد عملکرد مغز هستند، اما انصافا، اطلاعاتی که در حال حاضر دارند، بسیار بیشتر از اطلاعاتی است که حتی 10 سال پیش داشتند. پیشرفت های صورت گرفته در عرصه علم و فن اوری نگرش های جدیدی را نسبت به این عضو حیاتی بدن انسان فراهم ساخته است، به گونه ای که کنگره امریکا دهه 1990 را ، دهه مغز نام گذاری کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: