علایم و نشانه ها

• بروز ناگهانی ضعف عضلانی یا کرختی صورت، اندام فوقانی یا تحتانی، اغلب در یک طرف بدن • فقدان ناگهانی هماهنگی اندام ها • از دست دادن بینایی یا دو بینی به طور ناگهانی • مشکل تکلم یا درک صحبت های دیگران به طور ناگهانی • سرگیجه شدید، عدم تعادل یا مشکل راه رفتن به طور ناگهانی

حمله ایسکمیک گذرا (تی-آی-ای) ، ناشی از نقص موقت خون رسانی به مغز می باشد. اکثر حملات تنها چند دقیقه به طول می انجامند، اما برخی تا 24 ساعت هم طول می کشند. تی-آی-ای ها خاستگاهی مشابه سکته مغزی ایسکمیک دارند. اکثر تی-آی-ای ها به دلیل تصلب شرایین ایجاد می شوند. نوعی بیماری که در آن رسوبات چرب حاوی کلسترول (پلاک ها) در سطح داخلی شریان ها تشکیل می گردند. پلاک ها مسیر عبور خون در شریان ها را تنگ کرده و جریان خون را کاهش می دهند احتمال تشکیل لخته خون (ترومبوس) بر روی پلاک آسیب دیده وجود دارد. ذره ای از پلاک یا تکه کوچکی از لخته تشکیل شده در قلب ممکن است کند شده و در شریان کوچک تری گیر کند. با مسدود شدن موقتی جریان خون توسط ذره ای از پلاک یا لخته در نقطه دوری در مغز، فرد دچار تی-آی-ای (حمله ایسکمیک گذرا) می شود.

علایم و نشانه های یک تی-آی-ای، مشابه سکته مغزی ایسکمیک است منتها با یک تفاوت عمده. علایم و نشانه های تی-آی-ای در عرض 24 ساعت ناپدید می شوند. می شوند. احتمال تکرار تی-آی-ای در همان روز یا مدتی بعد از آن وجود دارد و هر حمله به طور معمول تنها چند دقیقه طول می کشد. عوامل مختلفی می توانند خطر بروز تی-آی-ای را در شما افزایش دهند.

عوامل خطرسازی که شما قادر به تغییر یا کنترل آنها هستید عبارتند از: فشار خون بالا، استعمال دخانیات، دیابت و سطح بالای کلسترول خون. برخی از بیماری های قلب و عروقی هم می توانند شما را بیشتر از بقیه در معرض خطر تی-آی-ای قرار دهند از جمله نارسایی احتقانی قلب، سابقه حمله قلبی، بیماری دریچه ای قلب یا جایگزین کردن دریچه قلب و ریتم قلبی نامنظم (فیبریلاسیون دهلیزی یا اصطلاحا ای-اف).

سیاه پوستان در مقایسه با سفید پوستان برای ابتلا به تی-آی-ای ، در معرض خطر بیشتری قرار دارند که علت آن تا حدودی شیوع بیشتر فشار خون بالا و دیابت در آنهاست. در صورتی که یکی از والدین یا برادران یا خواهران شما دچار تی-آی-ای یا سکته مغزی شده باشند خطر بروز آن در شما باز هم بیشتر می شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: