سکته ها را بر اساس محل آسیب و نوع اختلال حاصل از آنها دسته بندی می کنند.

دو نوع اصلی آن عبارتند از: سکته ایسکمیک (ناشی از کاهش خون رسانی) و سکته هموراژیک (ناشی از خونریزی).

سکته ایسکمیک

شایع ترین اختلال مربوط به جریان خون، خون رسانی ناکافی از طریق یک شریان است (ایسکمی) در چنین شرایطی بافت عصبی زیر پوشش آن شریان به سرعت قدرت عملکرد خود را از دست داده و می میرد. به بافت مرده انفارکت گفته می شود. بسیاری از عوامل دخیل در خطر ابتلا به سکته مغزی خاصیت تجمعی یا اصطلاحا انباشتی دارند. شاید به همین خاطر است که اکثریت موارد سکته ایسکمیک در افراد بالای 65 سال اتفاق می افتند.

تصلب شرایین (سفتی دیواره رگ ها) حالتی است که اغلب به سکته ایسکمیک منجر می گردد. محل سکته جایی است که رسوبات حاوی کلسترول (پلاک ها) به تدریج بر سطح داخلی دیواره شریان ها تجمع پیدا می کنند. این تجمع باعث تنگی، سختی و خشونت سطح داخلی شریان ها می گردد. در چنین شرایطی است که ممکن است یک لخته خون (ترومبوس) تشکیل و جلوی جریان خون را بگیرید، به این نوع سکته ایسکمیک اصطلاحا ترومبوز مغزی گفته می شود.

نوعی دیگری از سکته مغزی که آمبولی مغزی نامیده می شود در اثر گیر کردن آمبولی در یکی از شریان های مغزی و قطع جریان خون ایجاد می گردد. آمبولی، ذره ای از پلاک یا لخته خون است که از دریچه قلبی یا یک شریان کنده شده است.

سکته هموراژیک

سکته هموراژیک زمانی رخ می دهد که شریانی در مغز شما پاره شده یا نشت پیدا کند. وقتی خون از شریانی به داخل مغز نشت پیدا کرده و باعث فشردگی، جابجایی و مرگ بافت عصبی می شود به آن اصطلاحا خونریزی داخل مغزی می گویند. تاثیر ابتدایی یک خونریزی داخل مغزی اغلب شدیدتر از سکته ایسکمیک است، اما اثرات دراز مدت در هر دو مورد یکسان است.

نوع دیگری از سکته هموراژیک که 5 تا 10 درصد کل سکته های مغزی را به خود اختصاص می دهد خونریزی زیر عنکبوتیه است. این عارضه زمانی رخ می دهد که در فضای بین سطح مغز و جمجمه خونریزی ایجاد شود. خونریزی خود به خودی در فضای زیر عنکبوتیه بیشتر به دنبال پارگی یک آنوریسم-برامدگی بادکنکی شکل جدار شریان-اتفاق می افتد.

پیش درامد خونریزی زیر عنکبوتیه اغلب نوعی سردرد ناگهانی و رعداساست که شدیدتر از هر نوع سردردی است که تاکنون تجربه کرده اید. حدود نیمی از تمامی موارد، به مرگ فرد منتهی می گردند و بسیاری از بازماندگان این حادثه هم دچار معلولیت های پایدار می شوند. پاره شدن آنوریسم هم می تواند منجر به خونریزی داخل مغزی شود.

گاهی خونریزی در اثر پارگی یک ناهنجاری شریانی-وریدی ایجاد می گردد. این ناهنجاری مادرزادی که کلافی از عروق خونی نازک دیواره می باشد می تواند باعث سردرد، تشنج و در صورت پارگی، خونریزی داخل مغزی یا زیر عنکبوتیه گردد.

یک سردرد شدید و در پی آن سایر علایم و نشانه ها بیشتر با سکته هموراژیک خوانایی دارد تا سکته ایسکمیک. بسیاری از خونریزی های مغزی به دلیل اثرات دراز مدت فشار خون بالا اتفاق می افتند. فشار خون کنترل نشده می تواند باعث در معرض پارگی قرار گرفتن شریانچه های مغزی گردد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: