مصرف الکل می تواند هم یک عامل خطرساز و هم یک اقدام پیشگیرانه برای سکته مغزی باشد. عیاشی و مصرف افراطی الکل خطر سکته هموراژیک را افزایش می دهد. اما مصرف کم تا متوسط الکل -حداکثر یک نوش در روز برای زنان و دو نوش در روز برای مردان-می تواند سطح کلسترول بر چگالی (کلسترول خوب یا HDL)را افزایش و انعقادپذیری خون را کاهش دهد که هر دو عامل ممکن است در کاهش خطر سکته ایسکمیک دخیل باشند.

در مواردی که فرد دچار خونریزی زیر عنکبوتیه شده، ممکن است ترمیم آنوریسم مغزی ضروری باشد. جراح می تواند قاعده آنوریسم را گیره بزند یا از روشی معروف به حلقه پیچ کردن استفاده کند. در این روش شیلنگ ریزی را از داخل یک رگ خونی در ناحیه کشاله ران به آنوریسم می رسانند. حلقه پلاتینی ظریفی را از وسط شیلنگ عبور داده و داخل آنوریسم قرار می دهند این حلقه چند لایه فضای داخل آنوریسم را پر می کند و با ایجاد لخته باعث بسته شدن یا اصطلاحا مهر و موم شدن آنوریسم می گردد. دیر یا زود، این لخته به بافت جوشگاهی بی خطری تبدیل خواهد شد.

جراحی

در پی یک سکته ایسکمیک ممکن است علاوه بر دارو به عمل اندارکتومی کاروتید هیم احتیاج داشته باشید این عمل احتمالا زمانی صورت می گیرد که شما سابقه نشانه های سکته مغزی را داشته و شریان گردنی شما (کاروتید) هم در حد متوسط تا شدید دچار تنگی شده باشد. مقصود از این کار پاک کردن شریان کاروتید از پلاک ها، پیش از وقوع سکته ای دیگر است. به طور معمول، جراح برای باز کردن شریان، برشی روی آن ایجاد می کند، پلاک ها را برداشته و مجددا شریان را می دوزد.

در برخی از موارد به جای اندارکتومی کاروتید از آنژیوپلاستی استفاده می شود. در این عمل پزشک لوله سیمی ریزی را به داخل شریان تنگ فرو می کند. انتهای لوله سیمی بادکنک ظریفی است که باد شده و شریان را متسع می کند. برای جلوگیری از تنگی مجدد شریان لوله فلز مانند ظریفی (استنت) را داخل شریان متسع شده با بالون، جاسازی می کنند.

درمان اورژانسی

در همان حینی که منتظر رسیدن کمک اورژانسی هستند، به فردی که احتمالا دچار سکته مغزی شده به دقت نگاه کنید. اگر تنفسش قطع شد، احیاء قلب و ریه (سی-پی-آر) ضروری است.

چنانچه بیمار مشکل تنفسی دارد، سر و شانه هایش را روی بالش قرار دهید. در صورت بروز استفراغ، سر بیمار را به یک طرف بگردانید تا مواد استفراغ شده باعث خفگی او نشوند.

به فرد اجازه خوردن یا نوشیدن چیزی را ندهید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: