علایم و نشانه ها

• سردرد ثابت یا نوسان دار، خواب آلودگی، تشنج یا گیجی و منگی بعد از آسیب به سر • فلج ناقص در یک طرف بدن • کندی تکلم، ایجاد تغییراتی در شخصیت

علایم و نشانه های اورژانسی

• تشنج، منگی شدید یا بیهوشی بعد از آسیب به سر • گشادی مردمک ها

خون مردگی زیر سخت شامه (خونریزی زیر سخت شامه) ناشی از صدمه به سر است. این اتفاق ممکن است در پی یک تصادف رانندگی یا یک ضربه به ظاهر بی اهمیت سر روی دهد. خونریزی زمانی رخ می دهد که عروق خونی-معمولا وریدهای-موجود در سر، بین مغز و خارجی ترین لایه غشایی از 3 پرده پوشاننده مغز (سخت شامه) دچار پارگی می شوند. نشت خون در این فضا توده ای تشکیل می دهد (هماتوم یا خون مردگی) که بافت مغز را تحت فشار قرار می دهد. اگر این خون مردگی مرتب بزرگ تر شود، به تدریج هوشیاری فرد کمتر شده و نهایتا منجر به مرگ وی می گردد.

فاصله زمانی بین آسیب و بروز علایم و نشانه های قابل توجهی مثل سردرد، گیجی، فلج و از دست رفتن هشیاری ممکن است متغیر باشد. خون مردگی زیر سخت شامه را چنانچه این فاصله زمانی کمتر از 48 ساعت باشد، حاد؛ چنانچه بین 48 ساعت تا 2 هفته باشد، تحت حاد، و در صورتی که بیش از 2 هفته طول بکشد مزمن در نظر می گیرند. اطفال (زیر یکسال) و سالمندان بیش از سایر افراد در معرض این عارضه هستند. آسیب وارده ممکن است مشخص نباشد یا فرد آن را به خاطر نیاورد. تشخیص تشخیص خونریزی مزمن زیر سخت شامه ممکن است به سادگی امکان پذیر نباشد. اما فقدان پیش رونده هوشیاری در پی آسیب به سر باید ناشی از خونریزی مغزی در نظر گرفته شود تا خلاف آن ثابت شود. بهترین روش تعیین موقعیت و اندازه خون مردگی، در صورت فرصت، انجام یک سی-تی-اسکن است. در برخی از موارد به جای آن از ام-ار-آی (تصویر نگاری مغناطیسی) استفاده می شود. گاهی اوقات جراحی فوری ضرورت پیدا می کند و بالطبع فرصتی برای انجام آزمون تشخیص باقی نمی گذارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: