علایم و نشانه ها

سردرد، خواب آلودگی یا گیجی بعد از ورود صدمه به سر • فلج یک طرف بدن • تهوع، استفراغ یا سرگیجه

علایم و نشانه های اورژانسی

• گشادی مردمک ها

خونریزی روی سخت شامه (خارج سخت شامه) زمانی رخ می دهد که یکی از عروق خونی (معمولا یک شریان) بین سطح خارجی سخت شامه-خارجی ترین لایه غشایی پوشاننده مغز و جمجمه-پاره می شود. آسیب عروقی خونی این ناحیه معمولا در پی شکستگی سر اتفاق می افتد. به دنبال پارگی رگ، خون بین سخت شامه و جمجمه نشت پیدا کرده و در این فضا توده ای (خون مردگی) تشکیل می دهد که بافت مغزی را تحت فشار قرار می دهد.

خونریزی روی سخت شامه، معمولا ناشی از صدمه به سر است که در پی تصادف با اتومبیل یا موتور سیکلت ایجاد می گردد. در چنین مواردی ممکن است علامت واضحی از آسیب دیدگی مثل زخم باز سر یا کبودی هم وجود نداشته باشد.

در خونریزی روی سخت شامه، با افزایش نشت خون به فضای تنگ بین مغز و جمجمه فشار بیشتری بر بافت مغز وارد می شود. این فشار ممکن است بلافاصله منجر به بیهوشی، آسیب جبران ناپذیر مغزی یا حتی مرگ فرد شود. تشخیص و درمان فوری بسیار حائز اهمیت است.

تشخیص

علایم و نشانه ها، احتمالا در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از ورود آسیب به جمجمه ظاهر می شوند. چندین آزمون مانند سی تی اسکن یا ام-ار-آی ممکن است برای مکان یابی و ارزیابی خونریزی روی ساخت شامه نیاز باشند. گاهی اوقات فرصتی برای انجام چنین آزمایش هایی نیست و باید هر چه سریع تر بیمار تحت عمل جراحی قرار گیرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: