هر چند درصد ضربه های وارد به سر که منجر به خونریزی حاد روی سخت شامه می شوند زیاد نیست، اما خطر مرگ و میر ناشی از آن بسیار قابل توجه است. مگر آن که امکان درمان فوری وجود داشته باشد. تا یک سوم قربانیان هوشیار باقی می مانند، اما اکثرا از همان لحظه آسیب، خواب آلود یا در حالت اغما به سر می برند.

درمان

چنانچه آزمون های تشخیصی حاکی از وجود خونریزی روی سخت شامه باشند، ممکن است برای توقف خونریزی نیاز به عمل جراحی باشد. جراحی مستلزم ایجاد برش در قسمتی از جمجمه (کرانیو تومی) به منظور خارج کردن لخته خون و متوقف ساختن خونریزی است. جراحی فوری بهبود کامل فرد را در پی خواهد داشت.

به دنبال خونریزی سخت شامه، اغلب تا رسیدن به بهبودی کامل مدتی طول می کشد. سردرد، به همراه اضطراب، اختلال حافظه و حواس پرتی ممکن است تا مدت ها گریبان گیر فرد باشند. اختلال تکلم و فلج معمولا برطرف می شوند. در بالغین، بهبودی عمدتا در 6 ماهه اول رخ می دهد، اما دست یابی به سلامتی کامل ممکن است تا دو سال به طول انجامد. بهبود ناقص ناشی از آسیب جبران ناپذیر مغز است. کودکان در مقایسه با بالغین ، روند بهبودی مطلوب تری دارند. یعنی سریع تر خوب می شوند و این بهبودی دوام بیشتری دارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: