تشخیص

سربچه هنگام تولد اندازه گیری می شود چنانچه اندازه دور سر بیش از مقدار معینی باشد، پزشک در هفته اول زندگی، مرتب دور سربچه را اندازه گیری خواه کرد. اگر ملاچ (نرمگاه) بچه هنوز باز باشد، به کمک سونوگرافی می توان بزرگی طبیعی سر (ماکروسفالی) را از هیدروسفالی افتراق داد. در صورت طبیعی بودن نتایج سونوگرافی، ممکن است به ارزیابی های بیشتری نیاز باشد.

در اواخر دوران کودکی و دوران بزرگسالی، علائم و نشانه هایی مثل افت عملکرد ذهنی و کندی حرکات بدن ممکن است آزمایش های بیشتری را بطلبد. در همه موارد، تشخیص قطعی نیازمند سی تی اسکن، ام -آر- اَی و کشت مایع مغزی نخاعی است که از طریق ال-پی (نمونه برداری از مایع نخاع در ناحیه کمر) به دست می آید.

هیدروسفالی تا چه حد جدی است ؟

شدت این بیماری بستگی به سن بچه در هنگام بروز و پیشرونده بودن یا نبودن آن دارد چنانچه این عارضه هنگام تولد بسیار پیشرفته باشد، آسیب جدی به مغز و معلولیت جسمانی، غالباً اجتناب ناپذیرند. مرگ معمولاً خیلی زود در اثر یک عفونت زمینه ای رخ می دهد. اما در موارد خفیف تر، با درمان صحیح، 40 درصد بیماران، از طول عمر و هوش نسبتاً طبیعی برخوردار خواهند شد.

درمان

هدف از درمان احیاء و برقراری مجدد تعادل بین تولید و باز جذب مابع مغزی نخاعی است. در خردسالان مبتلا به بیماری با پیشرفت کند، داروی استازولامید (دازاماید، دیاموکس) گاهی اوقات تولید این مایع را کاهش می دهد.زمانی که عدم تعادل به دلیل اشکال در باز جذب است.درمان ممکن است شامل کشیدن مایع نخاع به طور مکرر، برای کاهش فشار مغزی باشد.

عمل گذاری یک شیلنگ انعطاف پذیر (شانت) در بسیاری از کودکان و بزرگسالان موثر است. از این شانت با هدف میان بر زدن مسیر انسداد یا تخلیه مازاد مایع مغزی نخاعی به داخل جریان خون یا حفره شکمی و باز جذب آن در این دو مکان، استفاده می گردد. یک شانت موفق، امکان رشد طبیعی سر را فراهم ساخته و به رفع علائم و نشانه ها در کودکان بزرگ تر و بالغین کمک می کند. ممکن است با بزرگ تر شدن بچه نیاز به تعویض لوله شانت باشد.شانت های موفق معمولاً به صورت مادام العمر در بدن فرد هستند، ولی یکی از عوارض جدی آنها عفونت است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: