جنون عروقی

جنون عروقی یا از تنگی و انسداد شریان های مغزی نشأت می گیرد، یا از سکته هایی که در پی قطع جریان خون مغزی ایجاد می شوند. بروز نشانه های این بیماری غالباً ناگهانی است، اما گاهی اوقات سپری کند داشته و افتراق آن از بیماری آلزایمر را با مشکل روبرو می سازد. پیدایش مشکلاتی در زمینه تفکر، زبان، راه رفتن، کنترل مقاله و بینایی از وقایع شایع در این بیماری هستند.

بیماری پارکینسون

تا 30 الی 40 درصد افراد مبتلا به بیماری پارکینسون در نهایت دچار زوال عقل پیری می شوند. متقابلاً برخی از افراد مبتلا به آلزایمر هم علائم و نشانه هایی شبیه بیماری پارکینسون پیدا می کنند، مثل سفتی اندام ها، لرزش اندام ها در حالت استراحت، اختلال تکلم و گام های بریده بریده و کوتاه

جنون جسم لوی

اجسام لوی، رسوبات پروتئینی هستند که در سلول های عصبی در حال زوال بافت می شوند. اینها اغلب در نواحی آسیب دیده در اعماق مغز افراد مبتلا به بیماری پارکینسون مشاهده می شوند. این اجسام وقتی در سرتاسر مغز منتشر شوند . علائم و نشانه هایی شبیه بیماری آلزایمر می کنند. جنون جسم لوی می تواند بر رویاها، سرعت تفکر، حافظه زبان، قضاوت و استدلال شما تأثیر منفی بگذارد. این بیماری ممکن است باعث ایجاد توهم و از دست دادن حس جهت یابی شود که نتیجه آن گم شدن مرتب بیمار است.

بیماری هانتینگتون

بیماری هانتینگتون، ناشی از یک اختلال ارثی در مغز است که باعث نابودی برخی از سلول های عصبی مغز می گردد. با پیشرفت بیماری، بیمار دچار تغییرات شخصیتی و کاهش قوای عقلی، حافظه، تکلم و قضاوت می شود. احتمال بروز جنون در مراحل پایانی بیماری وجود دارد.

بیماری کروتزفلت- یاکوب

جنونی که گاهی اوقات در جوانان یا در سنین میانسالی رخ می دهد. ممکن است ناشی از بیماری کروتزفلت- یاکوب باشد. دانشمندان معتقدند این اختلال نادر و کشنده توسط پریون ها ایجاد می شود؛ پریون ها عوامل عفونی هستند که قادرند مولکول های پروتئینی طبیعی را به انواع مرگبار و قابل انتقال تبدیل کنند.

اولین علائم و نشانه های این بیماری ممکن است اختلال حافظه و تغییرات رفتاری باشد. بیماری به سرعت پیشرفت کرده و به زوال عقلی، پرش های عضلانی (حرکات غیرادراری)، ضعف عضلانی اندام ها، کوری و در نهایت اغماء منجر می گردد. انسفالوپاتی اسفنجی شکل گاوی، یا به قول معروف بیماری جنون گاوی، هم احتمالاً نوعی اختلال پریونی است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: