این جنون، نوعی اختلال نادر مغزی است که وجه مشخصه آن بروز اختلالاتی در رفتار، شخصیت و نهایتاً حافظه است. این بیماری پیشرفت افسار گسیخته ای داشته و ممکن است دیر یا زود منجر به اختلال تکلم، پرخاش جویانه و جنون گردد. بیماری پیک، نوعی جنون پیشانی- گیجگاهی محسوب می شود.

اختلالات جنون وار

برخی از بیماری ها، علائم و نشانه هایی شبیه جنون ایجاد می کنند، به ویژه در سالمندان. دو بیماری که گاهی با جنون اشتباه می شوند عبارتنداز : افسردگی و روان آشفتگی.

افسردگی می تواند باعث مشکلاتی در به خاطر سپردن، تفکر واضح و تمرکز حواس گردد. گاهی اوقات افسردگی توأم با زوال عقل است.در این موارد، زوال عاطفی و عقلی شدیدتر و برجسته تر است.

روان آشفتگی (دلیریوم)، وضعیت حادی از آشفتگی موقت ذهنی است. این عارضه در سالمندانی که دچار بیماری ریوی یا قلبی، عفونت، سوء تغذیه، تداخل دارویی یا اختلالات هورمونی هستند شایع تر است شخصی که ناگهان قدرت جهت یابی، مهارت های عقلی، یا هوشیاری خود را از دست می دهد، احتمالاً دچار روان آشفتگی شده است نه جنون.

پلاک ها. پلاک ها از پروتئین معمولاً بی ضرری به نام آمیلوئید-بتا ساخته شده اند. دانشمندان معتقدند که این پلاک ها. در همان اوایل فرایند بیماری، پیش از مرگ نورون ها و ظهور علائم و نشانه های بیماری، در بین نورون ها رسوب می کنند. هرچند علت نهایی مرگ نورون در بیماری آلزایمر معلوم نیست، اما شواهد محکمی حاکی از مجرم بودن نوعی پروتئین آمیلوئید-بتا در این پرونده است.

کلافه ها. ساختار محافظت درونی در نورون های مغزی بستگی به عملکرد طبیعی پروتئنی موسوم به «تو» دارد. در افراد مبتلا به آلزایمر، رشته های پروتئین تو متحمل تغییراتی می شوند که باعث در هم پیچیدن آنها می گردد. بسیاری از محققان معتقدند این مسئله منجر به آسیب جدی نورون و حتی نابودی آنها می شود.

دانشمندان همچنین در حال مطالعه نقش ژنتیک در این بیماری هستند. برخی از اشکال آلزایمر با بروز زود هنگام که بیش از 65 سالگی روی می دهند، ناشی از جهش های خاص زنی هستند اما شمار افراد مبتلا به چنین جهش هایی بی نهایت اندک است- حدود 200 خانواده در سرتاسر جهان نوع اسپورادیک یا آلزایمر تک و نوک، که علت مشخصی هم ندارد، اکثریت موارد این بیماری را به خود اختصاص داده است. وجود زنی معروف به آبولیپوپروتئین- ای (apoe-4) هم می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد، ولی این بدان معنا نیست که فرد دارای ژن مذکور حتماً به این بیماری مبتلا خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: