• تورم، تغییر رنگ و مرگ بافت های مجاور • داغی و التهاب پوست اطراف زخم • افزایش دمای بدن • کاهش فشارخون • افزایش ضربان قلب

عفونت زخم بعداز پارگی پوست در اثر آسیب یا از عمل جراحی ممکن است ایجاد شود.این عفونت ممکن است بسته به علت و سرعت شناسایی و درمان آن، از خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد.

برخی از عفونت های شدید زخم عبارتنداز :

عفونت زیر جلدی میران گر(نکروزان)

این عفونت ناشی از باکتری هایی است که از راه زخم، بافت ها را در گیر می سازند. نشانه های اولیه عبارتند از : تورم، تغییر رنگ و مرگ بافت های اطراف،پوست اطراف زخم داغ، ملتهب، حساس و قرمز می شود در صورت وخامت زخم، پوست رنگ می بازد و قانقاریا یا مرگ بافتی ایجاد می گردد. گهگاه به عفونت زیرپوستی میران گر یا نکروزان، اصطلاحاً عفونت باکتری های گوشت خوار گفته می شود.

برای تعیین آنتی بیوتیک صحیح در درمان عفونت، پزشک نمونه ای از چرک زخم را برای کشت و شناسایی نوع باکتری به آزمایشگاه ارسال می کند. پزشک ممکن است مجبور به باز کردن کامل زخم برای برداشتن تمام بافت های عفونی باشد. معمولاً برای برداشتن همه بافت های عفونی یک عمل کفایت نمی کند و غالباً به عمل دومی هم نیاز است. اگر عفونت در ناحیه اندام فوقانی یا تحتانی باشد، ممکن است حتی قطع عضو هم ضرورت پیدا کند.

قانقاریای گازی

قانقاریا به مرگ بافت عفونی گفته می شود. قانقاریای گازی زمانی اتفاق می افتد که زخم توسط نوع خاصی از باکتری ها، معمولاً از خانواده کلستریدیوم عفونی شود.

این عفونت باعث درد ناگهانی و تورم اطراف زخم، افزایش متوسط دمای بدن، کاهش فشارخون و تند شدن ضربان قلب می گردد.

پوست اطراف زخم به دلیل تجمع مایع در زیر آن رنگ پریده می شود.مایع آبکی، بدبو و به رنگ قرمز متمایل به قهوه ای، مدتی بعداز آن خارج می شود. یا تشدید عفونت پوست از حالت رنگ پریده به حالت کبود و سیاه در آمده و سپس رنگ طبیعی خود را تا حدودی زیادی از دست می دهد. در صورت عدم درمان امکان گیجی و منگی، هذیان، بیهوشی و مرگ وجود دارد.

درمان قانقاریای گازی شامل پنی سیلین است که صورت داخل وریدی تجویز می شود. برداشت بافت عفونی با عمل جراحی ضروری است و معمولاً برداشت بافت های مجاور زخم هم لازم می باشد.

آبسه جلدی

آبسه جلدی که در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود منجر به نوعی ضایعه پر از چرک بر روی پوست می گردد.گاهی اوقات، گره های لنفی این ناحیه متورم می شوند و شما ممکن است دچار تب گردید.

درمان آبسه شامل باز کردن ناحیه عفونی، تمیز کردن کامل آن و شستشوی زخم با سرم نمکی و پانسمان فشاری با گاز به مدت 24 تا 48 ساعت برای جذب شدن چرک و ترشحات می باشد.کمپرس گرم و در صورت امکان بالا، نگه داشتن ناحیه عفونی می تواند به برطرف شدن التهاب کمک کند. پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند که گاهی در ابتدای امر به صورت تزریقی خواهد بود.

عفونت ناشی از حشرات و مایت ها

حشرات ریز می توانند گاهی خود را به پوست شما چسبانده و از خونتان تغذیه کنند. در ایالات متحده این نوع عفونت ها هرچند آزارنده، اما به ندرت خطر سازند ولی برخی از حشرات ویروس ها یا باکتری هایی را به بدن شما منتقل می کنند که قادر به ایجاد بیماری خطرناکی هستند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
: امتیاز : 1 تعداد رای : 0
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: