هرچند گزش کنه ها معمولاً بی ضرر است، اما مواردی ممکن است ناقل میکروب های عفونت زایی باشند که منجر به بیماری های خطرناکی در فرد می شوند. علاوه بر بیماری لایم و تب خال دار کوهستان راکی، کنه ها قادر به انتقال بیماری های دیگری هم هستند.بیماری های زیر علایم و نشانه های مشترکی دارند از جمله: لرز و سردرد، تب، تعویق فراوان، دردهای مبهم عضلانی تهوع و کاهش وزن. برای درمان این بیماری معمولاً از آنتی بیوتیک استفاده می شود.

ارلیشیور گرانولوسیتی انسانی

علایم و نشانه های این بیماری عموماً یک هفته بعداز گزیدگی ظاهر می شوند. علاوه بر نشانه های معمول گزش که اسهال، تغییر وضعیت ذهنی، جوش های پوستی و مشکلات دیگری هم ممکن است بعداً رخ دهند. در برخی از موارد این بیماری ممکن است به مرگ فرد منتهی شود.

بابزیوز انسانی

بابزیوز انسانی، بیماری نادری است که اکثرا در افراد بالای 40 سال یا آنهایی که دچار مشکل طحال یا فاقد طحال هستند روی می دهد. دوره نهفتگی این بیماری از چند هفته تا چند ماه است بابزیوز را می توان با داروهای ضد مالاریایی مثل کینین درمان کرد. در موارد شدید ممکن است به انتقال خون احتیاج باشد.

تب کی یو

تب کی یو می تواند از راه استنشاق ذرات غبار آلوده و نوشیدن شیر پاستوریزه حیوانات آلوده به این حشره به انسان منتقل شود. برای افرادی که مکرراً در معرض تماس با این حشرات بیماری زا هستند واکسنی در استرس است.

تولارمی

تولارمی ممکن است از طریق گزش کنه یا خوردن پوست خوب پخته نشده یا نوشیدن آب آلوده به انسان منتقل شود.از میان موارد گزارش شده در ایالات متحده میزان مرگ و میر کمتر از 2 درصد است. این بیماری را می توان با آنتی بیوتیک های داخل وریدی (IV) درمان کرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
: امتیاز : 1 تعداد رای : 0
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: