• وجود تخم انگل در مدفوع یا اجزایی از بدن کرم از لباس، ملافه یا مدفوع • احساس گرسنگی • سرگیجه • خستگی • بی اشتهایی و کاهش وزن

تحریک پذیری (اوقات تلخی)

کرم های نواری که معمولاً در بدن انسان مشاهده می شوند تنها شش نوع دارند. کرم نواری گوشت گاو (بزرگ ترین انگل انسانی، که می تواند تا در ازای 75 پا (25 متر) رشد کند) کرم نواری ماهی و کرم نواری خوک، به طور معمول از طریق خوردن گوشت آلوده گاو، ماهی یا خوک خام یا خوب پخته نشده به انسان منتقل می شوند.

کرم نواری کوتوله مستقیماً از شخصی به شخصی دیگر منتقل می شود. کرم نواری جوندگان، که در میان موش های صحرایی شایع است، به طور اتفاقی و از طریق بلع کک مو، سوسک حمام آلوده به انگل و معمولاً بعداز اینکه به غلات با دیگر غذاهای نگهداری شده را می یابند، به انسان منتقل می گردند. کرم نواری سگ به طور معمول در کودکانی مشاهده می شود که تماس نزدیک با سگ ها یا گربه های آلوده داشته و کک ها یا شپش های آلوده به انگل را بلعیده اند.

تشخیص

کرم های نواری معمولاض در فرد نشانه های زیادی ایجاد نمی کنند کرم نواری گاو ماهی و خوک می توانند باعث گرسنگی، سرگیجه و خستگی شوند. سه نوع کرم نواری کوچک تر ممکن است باعث بی اشتهایی، کاهش وزن، استفراغ و تحریک پذیری - به ویژه در کودکان- گردند در موارد شدید، تهوع، اسهال و دل درد هم ممکن است ملاحظه شوند.

کرم های نواری را معمولاً زمانی تشخیص می دهند که تخم آنها در مدفوع مشاهده شده یا اجزاء بدن آنها در مدفوع، ملافه یا لباس پیدا گردد. پزشک عموماً تشخیص را یا به دست آوردن تخم یا اجزاء انگل و بررسی آن در زیر میکروسکوپ مسچل می سازد.

آلودگی با کرم نواری تا چه حد جدی است ؟

معمولا، حضور کرم های نواری در روده ها مسئله خیلی جدی و خطرناکی به شمار نمی رود. اما برخی از انواع آن می توانند با سوراخ کردن دیواره روده از طریق جریان خون به اعضاء مختلف بدن منتقل شوند. نتیجه این نقل مکان می تواند برای فرد بسیار گران تمام شود.

درمان

داروهای نسخه ای زیادی برای درمان کرم های نواری در دسترس هستند. کرم های موجود در روده ها معمولاً بعداز درمان شروع به تجزیه و در عرض 24 الی 48 ساعت از بدن دفع می شوند.

به طور کلی، چنانچه 3 تا 5 ماه، بعداز درمان، کرم کاملی از بدن فرد دفع نشود، فرض را بر این می گذارند که روده ها از وجود انگل پاک سازی شده اند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: