تشخیص

مانند بسیاری از عفونت های دیگر علایم و نشانه های HPS (سندرم ریوی هانتا ویروس) شباهت زیادی با آنفلوآنزا (فلو) دارند. در حقیقت همه افراد مبتلا به HPS در ابتدا، دچار تب، خستگی و دردهای عضلانی به ویژه در اطراف ران ها، لگن ها، پشت و گاهی اوقات شانه ها می شوند. حدود نیمی از بیماران، سردرد، سرگیجه، لرز و مشکلات گوارشی مثل تهوع، استفراغ، و اسهال و دل درد هم پیدا می کنند.

ممکن است این طور به نظر آید که نشانه ها برطرف می شوند ولی در عرض یک الی دو روز با پر شدن ریه ها از مایع فرد دچار سرفه و تنگی نفس می شود. مشکل تنفسی ممکن است در آغاز خیلی واضح نباشد اما به سرعت رو به و خامت می گذارد. خونریزی داخلی و به دنبال آن نارسایی تنفسی هم اتفاق می افتد.

در کنار آزمایش خون، گاهی از عکس رادیولوژی قفسه سینه برای بررسی ناهنجاری های ریوی استفاده می شود. از آزمایش هایی که برروی سرم خون صورت می گیرد ( تست های سرولوژیک) می توان برای شناسایی ویروس استفاده کرد.

هانتا ویروس تا چه حد جدی است ؟

HPS، نوعی عفونت جدی و خطرناک است که معمولاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان و درمان سفت و سخت دارد. از یمان موارد تشخیص داده شده، میزان مرگ و میر بیش از 50 درصد بوده است. اگر سابقه تماس به جوندگان داشته و متعاقباً دچار نشانه های زود رسی شبیه آنفلوآنزا یا مشکلات تنفسی شده اید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. موضوع تماس با جوندگان را با پزشک در میان بگذارید تا وی هانتا ویروس را به عنوان یکی از عوامل احتمالی بیماری شما در نظر بگیرد. در صورت درمان زود هنگام در جریان بیماری شانس بهبودی افزایش می یابد.

درمان

فعلاً درمان موثری برای HPS موجود نیست از اکسیژن درمانی برای رفع مشکلات شدید تنفسی استفاده می شود و در افرادی که شدیداً بیمار هستند از لوله تنفسی (لوله تراشه) و دستگاه تهویه برای کمک به فرایند تنفس استفاده می شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
: امتیاز : 1 تعداد رای : 0
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: