دومین هدف مهم برنامه درمانی جلوگیری از اثرات سوئی است که دیابت چه در محیط خانه و چه در اجتماع در سلامت عاطفی و اجتماعی شما به بار می آورد. برای این که شما و اعضاء خانواده تان بتوانید در گروههای حمایت کننده شرکت داشته باشید، بایستی فرصت مناسبی در اختیارتان گذاشته شود. در صورت نیاز برای جلوگیری از اثرات سوئی که بیماری مزمنی مانند دیابت در سلامت روانی شما و خانواده تان به بار می آورد، بهتر است با مشاورین روانپزشکی طی جلسات خصوصی مشاوره داشته باشید.

برای رسیدن به اهداف فوق بایستی در مواظبت های روزانه خود کوشا باشید. برای این که به نقش خود در کنترل روزانه بیماری آگاه شوید، بایستی مدام در برنامه های آموزشی شرکت کنید. برنامه های آموزشی به شما و اعضاء خانواده شما کمک می کند تا معلومات و مهارت لازم و اعتماد به نفس خود را برای کنترل مناسب بیماری به دست آورید.

تیم درمانی

هیچ وقت نیازهای گوناگون یک فرد دیابتی نمی تواند تنها توسط یک پزشک تامین شود بلکه در صورت امکان بایستی از یک تیم پزشکی بهداشتی که نقش یکدیگر را تکمیل می کنند استفاده شود. این تیم شامل:

1- یک دیابت شناس که در درمان دیابت توسط انسولین ورزیده باشد.

2- مربی پرستار که در درمان و مواظبت های مربوط به دیابت کارامد باشد.

3- متخصص تغذیه که در مورد نیازهای غذایی و برنامه غذایی بیماران دیابتی اطلاعات کافی داشته باشد.

4- یک متخصص بهداشت روانی که در مورد اثراتی که دیابت در بهداشت فکری و اجتماعی بیمار به بار می آورد اطلاعات کافی داشته و بتواند مشکلات اجتماعی و روانی بیمار و فامیل بیمار را مرتفع کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: