برای این که در درمان دیابت بخوبی بتوانید از انسولین استفاده کنید، بایستی چیزهایی را در مورد انسولین یاد بگیرید. مثلا باید بدانید که انسولین ماده ای است که باید تزریق شود و نمی توان از راه خوراکی مصرف نمود. زیرا انسولین یک ماده پروتئینی است و وقتی از راه خوراکی مصرف شود، در دستگاه گوارشی هضم شده و از بین می رود.

دومین مساله ای که باید بدانید این است که انسولین را بر حسب واحد اندازه می گیرند. همان طوری که شیر را با پیمانه اندازه گیری می کنند. مساله دیگر این است که انسولین در قدرت های مختلف ساخته شده است مانند انسولین 40 واحدی، 100 واحدی و یا انسولین 500 واحدی. اما اکثر اوقات انسولین 100 واحد بکار می رود.

یعنی در هر سانتی متر مکعب محلول انسولین 100 واحد انسولین وجود دارد. از هر انسولینی که استفاده می کنیم بایستس سرنگ مخصوص آن را بکار ببریم مثلا اگر انسولین مصرفی ما 100 واحدی است، بایستی از سرنگی که تا 100 واحد درجه بندی شده است استفاده کنیم هرگز نباید سرنگ 40 واحدی یا 80 واحدی را برای انسولین 100 واحدی به کار ببریم.

سرانجام باید بدانید که علاوه بر قدرت های متفاوت انواع متفاوتی از انسولین نیز وجود دارد مانند انسولین با اثر سریع، انسولین با اثر متوسط و انسولین با اثر طولانی. این 3 نوع انسولین از نقطه نظر زمان شروع اثر و شروع حداکثر اثر و طول مدت اثر با همدیگر متفاوت می باشند. در زیر این 3 نوع انسولین را شرح می دهیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: