مبارزه با مگس:

مگس از کثیف ترین حشرات است. مگس در نواد آلی مرطوب مانند : زباله، میوه ها و سبزیهای خراب شده، پهن و فضولات انسانی، لجن های فاضلاب و سایر مواد در حال فساد تغذیه و تخم گذاری می کند و اگر میکروب های مولد بیماری در میان این اجسام باشد آنها را با پاهای مودار و همچنین در دستگاه گوارش خود جذب می کند و سپس با راه رفتن روی غذا و باقی گذاشتن مدفوع خود، غذاها را آلوده می سازد. مگس با آلوده نمودن غذا و آب و با تماس مستقیم با دست و دهان انسان بیماریهای بسیاری مانند : اسهال، اسهال خونی، حصبه، وبا، تراخم، جذام، فلج اطفال، کرم های انگلی و نیز بیماریهای پوستی را به انسان سرایت می دهد.

برای تأمین بهداشت در خانواده و مبارزه با مگس لازم است اصول نظافت را در خانه رعایت کرد و نقاط مناسب برای تخم گذاری مگس را از بین برد : پنجره ها و درها را توری مناسب گذاشت و مواد حشره کش را برای از بین بردن مگس ها به کار برد. بطور کلی بهترین و مؤثرترین راه مبارزه با مگس، بهسازی و دور کردن کثافات و پس مانده ها از محیط زندگی است.

مبارزه با پشه :

پشه ها در همه جای دنیا یافت می شوند، نیش آنها باعث ناراحتی شدید و زوز آنها باعث سلب آسایش انسان می گردد. اما مهمتر از نیش و صدای ناراحت کننده، انتقال بیماریها به وسیله پشه است. پشه ها ممکن است باعث بیماریهای خطرناک زیادی مانند : مالاریا ، التهاب مغز، التهاب نخاع شوکی، تب زرد، سالک و بسیاری از بیماریهای دیگر شوند.

وقتی پشه انسان یا حیوانی را می گزد از خون او تغذیه می کند و در صورتی که در خون انسان یا حیوان مزبور عامل بیماری بخصوصی وجود داشته باشد، پشه به آن بیماری آلوده می شود و وقتی این پشه انسان سالم را بگزد میکروبهای بیماری را به او منتقل می سازد. مبارزه با پشه و ریشه کن کردن آن بسیار مشکل و محتاج مخارج زیاد، اطلاعات متخصصان بهداشت و وسایل پیچیده است. با این همه برای مبارزه با پشه ها و محافظت افراد خانواده می توان محل تخم گذاری پشه ها را که بیشتر آبهای را کد هستند در اطراف خانه و محل زندگی از بین برد و درها و پنجره ها را با توری پوشاند تا پشه ها نتوانند وارد خانه شوند. مواد حشره کش مناسب نیز برای از بین بردن پشه ها نتیجه بخش است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: