برای پیشگیری از جدا شدن شبکیه : تمرینهای تاریکی روشنایی ، از عینکهای رنگی استفاده نکنید، انجام تطابق در فواصل مختلف روی اجسامی با رنگهای متفاوت در نورهای مختلف ، پالمینگ، بالانس زدن، مژه زدن، حرکات منحنی . در اینجا اهمیت اساسی تمرین نور آفتاب را (اول با پلکهای بسته و سپس با چشمان باز) متذکر می شویم.

پس از دوباره چسبیدن : در مراحل اولیه فقط به پشت دراز کشیده و پلکها را بدون فشاردادن ببندید. در ادامه هنگامی که شبکیه حالت طبیعی خود را بازیافت در بالای چشمان بسته، یک لامپ 100 تا 200 واتی را در فاصله 20 تا 40 سانتیمتری صورت در بالای چشمها حرکت دهید (رنگ سفید، آبی یا سبز)

به مدت 5 ثانیه چراغ را روشن کنید و پس از آن به مدت 20 تا 30 ثانیه خاموش کنید و این کار را به مدت چند دقیقه، چندین بار در روز انجام دهید (بیمار باید به حالت دراز کشیده به پشت باقی بماند) پس از چند روز بیمار می تواند کمی چشمان خود را ضمن مژه زدن باز کند. به تدریج شدت نور منقطع به وسیله تاریکی را بیشتر کنید (این موضوع همیشه برای سلامتی و فعالیت شبکیه مفید می باشد). این کار را تامرزخستگی ادامه ندهید. پس از چند بار انجام آن، بیمار باید احساس آرامش و شادابی کند.

هنگامی که بیمار قادر به بلند شدن بود، می تواند با احتیاط تمرینهایی را که قبلاً توضیح دادیم برای جلوگیری از جدا شدن دوباره شبکیه به کار ببرد. از هرگونه حرکت تند و ناگهانی سریا ضربه زدن به این قسمت از بدن خودداری کنید.

تذکر : هنگامی که عمل جراحی آب مروارید کاملاً ضروری می شود، در این حالت خطر کنده شدن شبکیه به دلیل از دست دادن ماده سیال به وجود می آید. برای جلوگیری از این اتفاق می توان از تمرینهای تاریکی - روشنایی حداقل از یک ماه قبل از عمل جراحی استفاده کرد ولی شخص ضمناً باید روش روزه را به مدت چند روز و در ادامه اش رژیم سم زدایی از بدن را انجام دهد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: