دید بد شبانگاهی و سپیده دم را که به علات اختلال در تطبیق شبکیه به نورو تاریکی به وجود می آید، شب کوری می نامند. علت دیگر این بیماری نارسایی در ترمیم و بازسازی رنگ شبکیه می باشد. این نقیضه اکثراً باعث ایجاد شب کوری می شود. البته در بعضی موارد که بسیار نادر است این ناراحتی به کشل موروثی می باشد.

علتهای آن : هر چیزی که پایه و اساس سلامتی عمومی بدن را به هم زده و سلامتی چشم را از بین ببرد، از قبیل زیاده رویها، خستگی، شوکهای احساسی، تغذیه ناصحیح، مصرف مخدرها، داروها، الکل، دخانیات، چاشنیها، نشستن در یک جا، کار کردن در تاریکی یا روشنایی شدید و غیره می توانند علت ایجاد آن باشند.

نیمه بینی (همیانوپسی)

ناپدید شدن نیمه راست یا چپ میدان دید دو چشم را همیانوپسی یا نیمه بینی می گویند.

این بیماری می تواند به صورت دائمی (در صورت از بین رفتن مراکز عصبی) یا موقتی (در رابطه با میگرن که به آن افتالمیک گفته می شود) باشد. باید توجه داشت که امکان دارد این بیماری توسط فلجی که به علت نرمی یا خونریزی مغز، فشارغده ای در مغز و غیره به وجود آمده است، ایجاد گردد.

شکل 20 نشان می دهد که چگونه قطع ارتباط با مرکز راست یا چپ می تواند باعث از دست دادن دید سمت راست یا چپ جسم دیده شده گردد. درمان : جستجو برای یافتن علتهای آن ضروری است. هدف این درمانها تثبیت ناراحتی (جلوگیری از پیشرفت آن) و یا در صورت امکان عقب نشاندن آن است. در این رابطه می توان از روزه، تغذیه بسیار سالم قلیایی، تمرینهای فیزیکی بسیار سبک و پالمینگ نام برد. از خسته شدن چشمها جلوگیری کنید. تمرینهای حافظه و تخیل نیز مهم می باشند.

تشخیص این بیماری بسیار مشکل است و نظرات یک پزشک بهداشت- درمانی ضروری می باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: