چهره حالت خود را از دست می دهد و چشم ها تقریبا به یک جا خیره می شوند و در موارد پیشرفته، آب دهان بیمار از هر گوشه لب او می چکد. این مساله نه به دلیل ترشح بیش از حد بزاق است بلکه به دلیل کاهش قورت دادن آب دهان است که ما ناخوداگاه و غیر ارادی آن را انجام می دهیم. صدای بیمار آهسته و گاهی اوقات خشن می شود و کلمات جویده جویده ادا می شوند (اختلال تکلم). این مشکلات آن چنان جلب توجه نمی کنند، اما چه بسا به صورت دشواری آواز خواندن در حمام و یا شدیدتر در گروه کر ظاهر شوند.

تغییر عادات مثانه و روده

تقریبا همواره مشکل یبوست وجود دارد که به دلیل حرکت کند ماهیچه های روده به وجود می آید (شبیه آنچه در عضلات دیده می شود). این نشانه آن چنان جدی نیست، اما باعث نگرانی و ناراحتی بسیاری بخصوص در افراد مسن می شود.

ماهیچه های مثانه نیز به خوبی منقبض نمی شوند و مدام بیماران برای ادرار کردن اقدام می کنند، آن هم به میزان اندک. در مردان مسن، بزرگ شدن اتفاقی پروستات بر مشکلات می افزاید که باعث کند شدن جریان ادرار شده و بیمار مجبور می شود شب ها برای ادرار از خواب برخیزد.

چنانچه به این مشکلات مبتلا هستید، هم یک متخصص اعصاب و هم یک متخصص کلیه و مجاری ادرار باید شما را بررسی و معاینه کند. بی اختیاری ادرار در مراحل اولیه بیماری پیش نمی آید و در صورت بروز، دلیل دیگری خواهد داشت.

چه بسا به دلیل کندی حرکت مشکلی برای شما پیش آید و نتوانید به موقع به دستشویی برسید. بدانید که این عدم کنترل بر ادرار نیست، بلکه به دلیل فوریت این موضوع رخ می دهد و گاهی اوقات با داروهایی مانند اکسی بوتینین می توان این وضعیت را بهبود بخشید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: