تمرینات استقامتی یا قلبی عروقی

تمرینات استقامتی به فعالیت بدنی گفته می شود که در مدت زمان نسبتاً طولانی با یک ریتم منظم انجام گیرد. در تمرینات استقامتی ضربان قلب بالا می رود و برای مدتی از زمن در همان وضع قرار می گیرد. این فعالیت می تواند به صورت پیاده روی، نرم دویدن، شنا، طناب زدن، بالا و پایین رفتن از پله، دوچرخه سواری و حتی وزنه زدن باشد.

تمرینات استقامتی برای سلامتی بسیار مفیدند. این تمرینات می توانند فشارهون را پایین بیاورند، کلسترول را کاهش دهند، برای قلب نیز مفید و چربی سوز هستند.

اگر در جستجوی تمرینات ورزشی مناسب به دو انتخاب یعنی تمرینات قلبی عروقی ( ورزش ایروبیک) وتمرینات وزنه برداری رسیدید بنظر شما کدامیک مورد بهتری است مطلب زیر را بخوانید. احتمالاً متعجب خواهید شد.

افراد دلایل مختلفی برای ورزش کردن دارند برخی برای کاهش وزن ، برخی دیگر برای بهبود وضعیت قلبی-عروقی و گروهی دیگر برای حفظ تونیسیتۀ عضلاتشان ورزش می کنند. یک روش جامع برای داشتن بدنی سالم و تناسب اندام شامل هر دو نوع ورزش قلبی-عروقی(ایروبیک) و تمرینات قدرتی با استفاده از وزنه های آزاد یا ماشین های وزنه برداری است، اما هر کدام مزایای خاص خودش را دارد.

فواید هر کدام از این تمرینات:

بر اساس مطالعات انجام شده در کلینک Mayo، تودۀ عضلانی با افزایش سن به طور طبیعی کاهش می یابد و اگر شما کاری برای جانشین کردن عضلات انجام ندهید، حجم کاهش یافتۀ عضلات بوسیلۀ چربی جایگزین می شود. تمرین با وزنه می تواند به شما در بازگشت تونیسیته و حجم عضلات در هر سنی که هستید، کمک کند. همچنان که تودۀ عضلانی شما افزایش می یابد شما قادر خواهید بود به مدت طولانی تر کارهای دشوارتری را بدون خستگی انجام دهید.

این تمرینات باعث بالا بردن انعطاف پذیری مفاصل شما، زیاد شدن دانسیتۀ استخوان وکنترل بهتر وزن شما می شود هر چه مقدار تودۀ عضلانی بدنتان بیشتر باشد،چربی کمتری در بدن شما ذخیره خواهد شد و همچنین ماهیچه ها کالری بیشتری نسبت به چربی می سوزانند.

  • تمرینات قلبی عروقی(Cardio Exercise )
کلینک Mayo فواید ورزش های قلبی-عروقی یا ایروبیک را بیان کرده است.ورزش های ایروبیک سبب بالا بردن سرعت تنفس و عمق تنفس می شود که سبب بالا بردن مقدار اکسیژن حمل شده بوسیلۀ خون می شود هر چه ورزشهای ایروبیک را بهتر انجام دهید، بازدهی قلب شما نیز بالاتر می رود، همچنین توان ششها و رگهای خونی شما در حمل اکسیژن به سراسر بدن بیشتر می شود . کلام آخر اینکه ورزش ها ی ایروبیک برای سلامتی قلب، شش ها و سلامت طولانی مدت شما و سوزاندن کالری بسیار مفید هستند.

یکی فرمول ساده برای تمرینات استقامتی (هوازی)

نوع ورزش هوازی
شدت 65% تا 75% حداکثر ضربان قلب
مدت 20تا 30 دقیقه افزایش یابد
تناوب حداقل سه مرتبه در هفته
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: